اختلاف قد در ازدواج چه تاثیری دارد؟

تاثیر اختلاف قد در ازدواج

اختلاف قد در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟ آیا اختلاف قد از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در ازدواج است؟ با خواستگار کوتاه قد ازدواج کنم؟ در این مقاله از پرتو زندگی با بررسی این سوالات، نقش اختلاف قد در موفقیت یا شکست ازدواج را بررسی می‌کنیم.

تفاوت‌های ظاهری فاکتوری مهم در انتخاب همسر آینده است. اگرچه بسیاری از افراد این واقعیت را انکار کرده و معتقدند که اخلاق و باطن افراد برای ازدواج اهمیت دارد. اما همه ما به هنگام انتخاب شریک زندگی خود، به صورت ناخودآگاه به خصوصیات فیزیکی و ظاهری او نیز توجه می‌کنیم.

جامعه یک باور کلی درباره خصوصیات ظاهری افراد داشته و همه ما بر این اساس قضاوت می‌شویم. در نگاه عموم، مردان باید قد بلندتر از زنان خود باشند. اینکه زنی از همسر خود بلندتر باشد، هیچ اشکالی ندارد اما این امر می‌تواند در سطح جامعه، جلب توجه کند. سوال این است که آیا این موضوع می‌تواند کیفیت ازدواج شما را نیز تحت الشعاع قرار دهد؟

اختلاف قد در ازدواج از دغدغه‌های پرتکرار است
اختلاف قد در ازدواج از دغدغه‌های پرتکرار است

ایا اختلاف قد در ازدواج مهمه ؟

اختلاف قد در ازدواج چه تاثیری دارد؟ برای تحلیل میزان تاثیر اختلاف قد در ازدواج و پاسخ به پرسش فوق، باید به افراد درگیر در یک ازدواج نگاه کنیم. ما انسان‌ها در شکل گیری خصوصیات ظاهری خود، هیچ نقشی نداریم.

قد و چهره، تحت تاثیر فاکتورهای ژنتیکی و محیطی شکل گرفته و قضاوت کردن افراد بر پایه چیزی که خودشان کنترلی در شکل گیری آن نداشتند، صحیح نیست. بخشی از عدم رضایت افراد از ظاهر خود، به اعتماد به نفس آن‌ها باز می‌گردد و بخشی دیگر، ناشی از واکنش جامعه نسبت به ظاهر آن‌ها است.

دختران بسیار قد بلند یا مردان قد کوتاهی که هر از گاهی در کوچه و خیابان هدف متلک‌های خیابانی قرار گرفته و یا در مدرسه، جمع دوستان و دورهمی‌های خانوادگی به واسطه ظاهر خود قضاوت شدند، نسبت به این موضوع حساس تر هستند.

به عنوان مثال، پسری که در دوران مدرسه به خاطر کوتاهی قد خود مورد تمسخر قرار گرفته، در ازدواج با دختری هم قد و یا قد بلندتر از خود، دچار مشکل خواهد شد. بدیهی است که در چنین شرایطی، تاثیرات تله‌ها و آسیب‌های روحی می‌تواند بر روی کیفیت روابط افراد و حتی ازدواجشان نیز تاثیر بگذارد.

نکته مهمی‌ که باید در این مورد به خاطر بسپاریم این است که اختلاف قد به تنهایی نمی‌تواند موفقیت یک ازدواج را تضمین کرده و یا به نابودی بکشد. بلکه تاثیرات اختلاف قد و یا سایر مشکلات فیزیکی در روح و روان افراد است که می‌تواند با ایجاد آسیب، کیفیت ازدواجشان را تحت الشعاع قرار دهد.

برای بررسی و رفع این آسیب‌ها و تله‌های روحی پیشنهاد می‌شود به روان درمانی مراجعه کنید.

زنان بیشتر از مردان به اختلاف قد، اهمیت می‌دهند!

یک گروه از روانشناسان هلندی در تحقیق اخیر خود تلاش کردند میزان تاثیر اختلاف قد در ازدواج را بررسی کنند. نتایج تحقیقات این گروه از روانشناسان نشان داد که به طور کلی، زنان بیشتر از مردان نسبت به اختلاف قد در ازدواج حساس هستند.

بر اساس نتایج تحقیقات، بیشتر زنان ترجیح می‌دهند از همسران خود کوتاه تر باشند. در مقابل، مردان حساسیت کمتری نسبت به قد همسر خود دارند. نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که می‌توان تمایلات مردان در خصوص اختلاف قد در ازدواج را به دو دسته کلی طبقه بندی کرد.

گروهی از مردان معتقدند که زنان قد بلند، جاه طلب تر بوده و اعتماد به نفس بیشتری دارند که این خصوصیات از نظر مردان جذاب است. در مقابل، گروه دیگری از مردان هستند که مایلند همسرشان از خودشان قد کوتاه تر باشد. به نظر می‌رسد این تمایل با سلطه گری و احساس مردانگی آن‌ها ارتباط داشته باشد.

در نهایت، تمام مردان شرکت کننده در این آزمایش، فارغ از تمایل آن‌ها به زنان قد کوتاه یا قد بلند، معتقد بودند که اختلاف قد در ازدواج فاکتور مهمی ‌نیست. این در حالی است که اکثر زنان شرکت کننده در این آزمایش همسرانی بلند قد را ترجیح داده و آن را فاکتوری مهم در انتخاب همسر ایده آل خود می‌دانستند.

اختلاف قد زن و شوهر چقدر اهمیت دارد؟
اختلاف قد زن و شوهر چقدر اهمیت دارد؟

اختلاف قد و تردید در ازدواج

زندگی مشترک پیچیدگی‌ها و دغدغه‌های خاص خودش را دارد و معمولا هیچ زن و مردی، تنها به خاطر اختلاف قد، ازدواجشان را به خطر نمی‌اندازند. اختلاف قد در ازدواج، به نوبه خود، چندان تاثیرگذار نیست. در واقع، شاید بلندی یا کوتاهی قد یک فرد در دوران آشنایی اهمیت داشته باشد اما هرچه رابطه عمیق‌تر شود، اهمیت اختلافات ظاهری نیز سریع‌تر رنگ می‌بازد.

با این حال ممکن است اختلاف قد یا هر اختلاف ظاهری دیگری، در ذهن شما تبدیل به یک وسواس فکری، تله و یا مشکل شود. درنتیجه این موضوع می‌تواند سایر ارتباطات اجتماعی و جنبه‌های مختلف زندگی را تحت الشعاع قرار دهد.

در این صورت، پیدا کردن همسری قد بلند یا قد کوتاه، شما را راضی نخواهد کرد. بلکه باید برای حل این موضوع و از بین بردن اثرات سو ناشی از آن، از مشاوران و افراد متخصص کمک بگیرید. اگر در فکر طلاق به خاطر اختلاف قد هستید حتما از یک فرد درمانگر کمک گرفته و با او مشورت کنید.

ترس از ازدواج مساله دیگری است که ممکن است افراد با آن دست و پنجه نرم کنند که مشاوران می‌توانند به حل آن کمک زیادی کنند.

برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین توسط بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج با پرتو زندگی تماس بگیرید.

کلام آخر

اگرچه شباهت‌ها و تفاوت‌های شخصیتی در ازدواج حرف اول را می‌زند اما نمی‌توان از تاثیر ظاهر بر ازدواج چشم پوشی کرد. تاثیر اختلاف قد در ازدواج از موارد پرچالش است که مشاور می‌تواند به تصمیم گیری درست کمک کند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط