ازدواج با همسر سابق: تکرار یک اشتباه یا فرصتی دوباره؟

ازدواج با همسر سابق

ازدواج با همسر سابق چندان دور از ذهن نیست اما برای آنکه این پیوند بار دیگر با شکست مواجه نشود، چه اقداماتی را باید انجام داد؟ در این مقاله از پرتو زندگی ضمن مرور دلایل ازدواج مجدد زوج‌ها‌ی طلاق گرفته با یکدیگر، نکاتی را نیز برای بالا بردن شانس موفقیت ازدواج مجدد، ارائه خواهیم داد.

در نگاه اول، ازدواج با همسر سابق شاید ایده‌ای غیر ممکن و دور از ذهن باشد. زوج‌ها‌یی که از یکدیگر طلاق گرفتند، احتمالا زندگی مشترک موفقی نداشته و به همین خاطر تصمیم به جدایی گرفتند. حالا چرا باید با یکدیگر آشتی کرده و یا حتی به ازدواج مجدد فکر کنند؟

امار ازدواج با همسر سابق را نمی‌توان دست کم گرفت. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بر اساس تحقیقات انجام شده، بین 10 الی 15 درصد از زوج‌ها‌ی مطلقه در دنیا، دوباره با یکدیگر ازدواج می‌کنند!

این زوج‌ها‌ معمولا پس از مدتی دوری، متوجه می‌شوند که طلاقشان تصمیمی ‌غلط بوده است. گاهی زمان زخم‌ها‌ی آن‌ها‌ را التیام داده و یا نگاهشان به زندگی را تغییر می‌دهد. به همین دلیل مشاوره پیش از طلاق قبل از تصمیم قطعی به انجام طلاق لازم است.

برای رزرو وقت و دریافت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین می‌توانید با شماره 09350628212 تماس بگیرید

ازدواج با همسر سابق نیاز به بررسی علل طلاق دارد
ازدواج با همسر سابق نیاز به بررسی علل طلاق دارد

چرا زوج‌ها‌ی طلاق گرفته دوباره با هم ازدواج می‌کنند؟

ازدواج با همسر سابق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اکثر افراد در دوران پیش از طلاق خود عصبانی و ناامید هستند که این شرایط می‌تواند بر روی تصمیم گیری افراد تاثیر بگذارد. پس از طلاق، طوفان فروکش کرده، احساسات کنار می‌روند و افراد می‌توانند بهتر شرایط زندگی خود را بسنجند.

دلتنگی برای همسر سابق و عشق و علاقه به وی معمولا پس از این طوفان احساس شده و این امر می‌تواند یکی از دلایل اصلی برای ازدواج دوباره با همسر سابق باشد. دلایل دیگری نیز برای آشتی و ازدواج با همسر سابق وجود دارد که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را ذکر خواهیم کرد:

  • رشد شخصی طرفین پس از طلاق و امکان بازگشت به رابطه‌ای موفق
  • بخشیدن و یا فراموش کردن کارهای اشتباه یکدیگر
  • حفظ رابطه‌ای مثبت با خانواده همسر سابق
  • دلتنگی و عشق برای همسر و زندگی گذشته
  • عدم رضایت از زندگی مجردی
  • کافی نبودن دلایل برای طلاق

ازدواج با همسر سابق: قدم‌ها‌ی کوچک اما مطمئن

ازدواج با همسر سابق به این معنا نیست که شما از خطر دوباره طلاق مصون هستید. در واقع داده‌ها‌ی آماری نشان می‌دهد شانس شکست ازدواج مجدد با همسر سابق، بیشتر از ازدواج اول است. بنابراین، باید این فرایند را آهسته و با دقت پیش ببرید. پیش از ازدواج حداقل یک سال رابطه برای آشنایی بیشتر با همسر سابق خود داشته باشید.

شاید با خود فکر کنید او زمانی همسرتان بوده و نیازی به شناخت بیشتر او ندارید. این یک فکر اشتباه است! هر دو شما در طول فرایند طلاق فشار روانی زیادی را تجربه کرده‌ و زمان ممکن است شما را تغییر داده باشد.

رشد و تجربه‌ها‌ی شخصی می‌تواند تغییراتی را در رفتار و خلق و خوی شما ایجاد کند. علاوه بر آن، نکاتی که قبل از طلاق شما را آزار می‌دادند، نباید فراموش کنید. آیا این موارد برطرف شده است؟ دوران آشنایی برای پاسخگویی به این سوال، لازم است.

دلایل ازدواج مجدد با همسر سابق چیست؟

چرا قصد ازدواج با همسر سابق خود را دارید؟ آیا این تصمیم را به خاطر فرزندان‌تان گرفته‌اید؟ آیا همسرتان را دوست دارید؟ آیا دلایل اصلی طلاق برطرف شده؟ پاسخ شما به این پرسش‌ها‌، تعیین کننده هستند.

ازدواج مجدد به خاطر فرزندان، اشتباه محض است. شما دوباره به بن بست قبلی خورده و باز هم مجبور می‌شوید فشار روانی منفی پیش از طلاق اول را تجربه کنید. این کار تاثیر بد طلاق روی کودکان‌تان را دوبرابر می‌کند. بهتر است حتی در صورتی که قصد ازدواج با همسر سابق خود را دارید، مدتی این امر را از کودکان خود پنهان کنید تا امید واهی به آن‌ها‌ ندهید.

واقع بین باشید و تلاش کنید دلایل اصلی طلاق خود را واکاوی کرده و نشانه‌ها‌ی آن‌‌ را در رابطه جدید خود جستجو کنید. هر دو شما در این طلاق سهم داشتید. یک لیست از تمام دلایل طلاق خود درست کنید، مسئولیت اشتباهات خود را پذیرفته و تلاش کنید آن‌ها را برطرف کنید.

اشتباهات همسر سابق‌تان را نیز با او در میان بگذارید و تلاش کنید با صحبت کردن و ایجاد عادت‌های جدید، این موانع را برطرف کنید. فراموش نکنید که شما یک بار با این فرد، زندگی مشترک تشکیل داده و با شکست مواجه شده‌اید. بنابراین، تمام نشانه‌هایی که دوست ندارید را باید جدی بگیرید.

برگشت به ازدواج قبلی نیاز به راهنمایی مشاوران دارد
برگشت به ازدواج قبلی نیاز به راهنمایی مشاوران دارد

بهترین زمان برای ازدواج مجدد بعد از طلاق

ازدواج با همسر سابق اگرچه خوشایند است، اما اگر بی گدار به آب بزنید، اشتباهی است که دو بار تکرارش می‌کنید! شما ممکن است درگیر احساسات شوید، ممکن است به خاطر فرزندان و یا دلتنگی برای همسر سابق خود، اصرار به این ازدواج داشته باشید.

گرفتن یک تصمیم اشتباه در چنین شرایطی بسیار محتمل است. مشاور کسی است که نسبت به این جریان هیچ احساسی نداشته و می‌تواند اشتباهات و خطرات را به خوبی تشخیص دهد.مشاوران می‌توانند با ایجاد یک فضای مناسب، به شما کمک کرده نسبت به تصمیم خود مبنی بر برگشت به ازدواج قبلی، صادق باشید.

اگر ازدواج اول به دلایل مالی شکست خورده، باید مشخص کنید در این ازدواج پول چگونه خرج خواهد شد. اگر طلاق شما به خاطر دخالت اطرافیان بوده، باید پیش از ازدواج با همسر سابق خود، تعارض‌ها را برطرف کنید. اگر طلاق به خاطر خیانت بوده، باید بی وفایی را بررسی کنید، ببخشید و برای ساختن اعتماد دوباره، تلاش کنید.

طی کردن این مسیر بدون حضور یک فرد متخصص نتیجه‌ای ندارد و مشاور کسی است که می‌تواند شما را در این راه یاری کند. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین توسط متخصصان پرتو زندگی می‌توانید با ما تماس بگیرید. علاوه بر مشاوره ازدواج می‌توانید از زوج درمانی و مشاوره خانواده پرتو زندگی در این راستا بهره مند شوید.

کلام آخر

ازدواج مجدد با همسر سابق اگر به دلایلی مانند دلتنگی یا فرزندان نباشد و زیر نظر مشاور انجام شود، می‌تواند موفقیت آمیز باشد. امیدواریم مقاله”ازدواج با همسر سابق: تکرار یک اشتباه یا فرصتی دوباره؟” به شما در این زمینه کمک کرده باشد.

مقالات پیشنهادی پرتو زندگی:

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط