ازدواج سرخپوستان: از افسانه تا واقعیت!

آداب و رسوم زندگی و ازدواج سرخپوستان موضوع فیلم و سریال‌های مختلفی بوده که هر کدام به نحوی روایتگر داستان آن‌ها است. در این مقاله از پرتو زندگی به بررسی رسومات ازدواج سرخپوستان که در نوع خود خاص و جالب است می‌پردازیم.

ازدواج سرخ پوستان چگونه است؟

قبل از آن‌که کریستوف کلمب وارد خاک قاره آمریکا شود، مردمان بومی‌ این سرزمین‌ یا همان سرخپوستان زندگی آرام و صلح آمیزی در کنار هم داشتند.

مواجهه اروپایی‌ها و سرخپوستانی که باورها و فرهنگ متفاوتی داشتند و همچنین فرصت‌های طلایی که یک قاره جدید در اختیار ثروتمندان اروپایی قرار می‌داد، سبب تقابل میان این دو گروه شد.

در نتیجه این تقابل، بسیاری از المان‌های فرهنگی مردمان بومی ‌قاره آمریکا مانند رسومات ازدواج سرخپوستان از چشم جهان پنهان ماند.

اکثر سرخپوستان زندگی مشترک خود را با مراسمی ‌مذهبی یا جشن‌های بزرگ آغاز نمی‌کنند. یک زوج سرخپوست اگر یکدیگر را دوست داشته باشند، به کمک یکدیگر خانه‌ای ساخته و زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند.

البته در برخی از قبایل سرخ پوستی، گاهی ازدواج با رد و بدل کردن هدایایی به صورت نمادین نیز جشن گرفته می‌شود. جواهر رسمی ‌و رایج در میان زوج‌های سرخپوست، سنگ فیروزه آبی است.

آداب و رسوم ازدواج سرخپوستان چیست؟

سرخپوستان به صورت قبیله‌ای زندگی کرده و هر قبیله‌ باورها، فرهنگ‌ها و آداب و رسوم منحصر به فرد خود را داشته است. این المان‌ها در طول تاریخ حفظ شده و در حال حاضر نوادگان بومیان آمریکا که زندگی شهری را انتخاب کرده‌اند، با نوادگان مهاجران آمریکایی ازدواج می‌کنند.

از آن‌ جایی که ادای احترام به تاریخ و فرهنگ یک خانواده، المانی مهم در جشن‌های عروسی آمریکایی است، رد پای آداب و رسوم ازدواج سرخ پوستان را می‌توان در این عروسی‌ها دنبال کرد.

جام مشترک یکی از آداب و رسوم ازدواج سرخپوستان است
جام مشترک یکی از آداب و رسوم ازدواج سرخپوستان است

رسومات ازدواج سرخپوستان: جام مشترک

جام مشترک در واقع یک کوزه با دو دهنه است که هر یک از آن‌ها نماد زندگی‌های جداگانه زن و شوهر هستند. این کوزه یک محفظه مشترک دارد که نماد به هم رسیدن و یکی شدن زن و شوهر است. در گذشته خانواده داماد این کوزه را یک الی دو هفته قبل از عروسی ساخته و آن را به خانواده عروس هدیه می‌دادند.

سپس به عنوان بخشی از مراسم اهدای این کوزه، والدین عروس و داماد از تجربیات‌ خود درباره زندگی مشترک داستان‌ها و خاطره‌هایی را تعریف می‌کردند. در روز عروسی، این کوزه با آب مقدس پر شده و عروس و داماد تلاش می‌کنند تا همزمان با یکدیگر از آب داخل کوزه بنوشند.

سرخ پوستان معتقدند اگر عروس و داماد بتوانند بدون ریختن ذره‌ای آب این کار را به درستی انجام دهند، ازدواج سعادتمندی خواهند داشت!

رسومات ازدواج سرخپوستان: مراسم پتو

یکی از رسومات رایج در میان قبایل سرخپوستی مختلف، مراسم پتو است. در طول این مراسم، مادران عروس و داماد یک پتوی آبی رنگ را به دور شانه‌های فرزندان خود می‌پیچند. این پتو نماد غم‌ها و مشکلات عروس و داماد در زندگی مجردی‌شان است.

سرخ پوستان معتقدند که این غم‌ها عروس و داماد را در مسیر سرنوشت به یکدیگر نزدیک کرده و به یکی شدن روح آن‌ها کمک کرده است. در طول مراسم، نزدیکان عروس یا داماد یک پتوی سفید را جایگزین پتوی آبی رنگ می‌کنند. این پتو نماد یک سپر محافظ از زوج در برابر سختی‌ها و غم‌ها است.

سرخ پوستان معتقدند که عروس و داماد در زندگی جدید خود و به واسطه پیوندی که با یکدیگر بسته‌اند، صلح و آرامش را جایگزین غم‌ها و سختی‌های‌ خود می‌کنند.

مراسم پتو از رسومات رایج ازدواج سرخ پوستان است
مراسم پتو از رسومات رایج ازدواج سرخ پوستان است

رسومات ازدواج سرخپوستان: آتش مقدس

آتش در میان سرخپوستان و بسیاری از قبایل بومیان آمریکا، مقدس است که این المان به شکل‌های مختلفی در عروسی سرخپوستان خودنمایی می‌کند. به عنوان مثال در بسیاری از عروسی‌های سرخپوستی، گل مریم گلی و سایر گیاهان مقدس، سوزانده می‌شود. آن‌ها معتقدند دود این آتش می‌تواند روح زن و شوهر را از آلودگی‌ها پاک کند.

سرخپوستان همچنین معتقدند آتش و دود در مراسم، ارواح خبیث را از پیوند میان زوجین دور نگه داشته و سایه شوم بدبختی را از زندگی آن‌ها دور می‌کند! در گذشته، سرخپوستان سه آتش بزرگ در مراسم عروسی خود برپا می‌کردند که هیزم آن از چوب هفت درخت مختلف تامین می‌شد.

آتش اول در مرکز جشن، نماد یکی شدن زن و شوهر بود و دو آتش دیگر در شمال و جنوب آتش اول برپا می‌شد. این دو آتش نمادهایی از زندگی مجردی زن و شوهر، پیش از ازدواجشان بود. عروس و داماد به دور این آتش‌ها دعا کرده و آوازهای خاصی را می‌خواندند.

در طول مراسم دعا، عروس و داماد به مرور آتش‌هایی که نماد زندگی مجردیشان بود را شعله ورتر کرده و آن‌ها را به سمت آتش مرکزی هدایت می‌کردند. بدین ترتیب در پایان مراسم، سه آتش به یک آتش بزرگ و شعله ور در مرکز تبدیل می‌شد که این به معنای یکی شدن عروس و داماد در زندگی مشترکشان بود.

از مقاله “ازدواج سرخپوستان: از افسانه تا واقعیت!” راضی بودید؟

4.4/5 - (8 امتیاز)

مقالات مرتبط