بهترین سن ازدواج دختر و پسر + ارائه نتایج آماری

بهترین سن ازدواج دختر و پسر

بهترین سن ازدواج دختر و پسر چه زمانی است؟ این یکی از دغدغه‌های رایج در بین خانواده‌ها است. ازدواج می‌تواند در هر سنی انجام شود اما ایا تشخیص سن ازدواج یکسان برای همه افراد ممکن است؟ در این مقاله از پرتو زندگی به بررسی نتایج آماری درباره بهترین سن ازدواج دختر و پسر می‌پردازیم.

با اتمام دوران نوجوانی و مستقل شدن شما در جامعه، یک سوال از جانب دوستان، اقوام و آشنایان مدام تکرار می‌شود: کی ازدواج می‌کنی؟! فارغ از اینکه چنین سوالاتی بسیار شخصی بوده و پرسیدن آن‌ها، دخالت در حریم شخصی افراد محسوب می‌شود، مطرح کردن آن‌ها نیز می‌تواند بار روانی زیادی به طرف مقابل وارد کند.

احتمالا در جواب چنین سوالی دلایلی مانند “قصد ادامه تحصیل دارم” یا “هنوز وقتش نیست” را مطرح می‌کنید. اما این پاسخ‌ها به یک نکته مهم اشاره دارند، اینکه زندگی خصوصی شما، هنوز برای یک مرحله جدید و آغاز زندگی مشترک آماده نیست. اگر گرفتار مسائلی مانند ترس از ازدواج شده‌اید، حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

با بررسی رفتارهای اجتماعی، جامعه شناسان همواره درصدد هستند تا بهترین سن ازدواج دختر و پسر را تعیین کنند. اگرچه انتخاب چنین سنی به خصوصیات فردی و شرایط زندگی آن‌ها بستگی دارد، اما داده‌های آماری نتایج جالبی را در بر دارند.

بهترین سن ازدواج دختر و پسر به عوامل مختلفی بستگی دارد
بهترین سن ازدواج دختر و پسر به عوامل مختلفی بستگی دارد

چه پارامترهایی در بهترین سن ازدواج دخیل هستند؟

ما مدرسه رفتن را از 7 سالگی آغاز می‌کنیم، در 18 سالگی به سن قانونی می‌رسیم و اجازه انجام کارهای مهمی مانند رای دادن و گرفتن گواهینامه را داریم. اکثر ما در 18 یا 19 سالگی وارد دانشگاه شده و در نهایت نیز معمولا برای استخدام شدن در هر شرکت یا کارخانه‌ای، مجبور هستیم شرط سنی تعیین شده را رعایت کنیم.

اما آیا می‌توان برای ازدواج نیز یک سن ایده آل انتخاب کرد؟ پاسخ قطعا منفی است. در واقع تعیین بهترین سن ازدواج دختر و پسر کار چندان آسانی نیست. ازدواج یک مرحله مهم از زندگی هر انسانی است که نمی‌توان آن را به فرد دیکته کرد.

افراد برای آنکه ازدواج کنند باید به بلوغ عاطفی برسند، شرایط تامین یک زندگی مستقل را داشته باشند و مهم تر از همه، فرد مناسبی را پیدا کنند که از نظر عاطفی نیز به او تمایل داشته باشد.

سن ازدواج در ایران سال ۱۴۰۰

بدیهی است که هیچ کس در هیچ کجای دنیا نمی‌تواند بهترین سن ازدواج دختر و پسر را به گونه‌ای پیدا کند که همه افراد، تمامی ‌شرایط لازم را داشته باشند. با این حال می‌توان یک بازه سنی مناسب را برای ازدواج تعیین کرد. در اکثر کشورها، افراد در اواخر دهه سوم زندگی خود به استقلال مالی رسیده، درس خود را تمام کرده‌اند و توانایی تامین یک زندگی مستقل را دارند.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که بهترین سن ازدواج دختر و پسر، 28 الی 32 سالگی است. بهترین سن ازدواج از نظر کارشناسان در این بازه زمانی قرار دارد. در این سن افراد معمولا به اندازه کافی به بلوغ ذهنی و عاطفی رسیده و اندک تجربه‌ای نیز در زمینه عاطفی کسب کرده‌اند. بنابراین احساسات، عواطف و یا عدم داشتن تجربه کمتر روی انتخاب نهایی افراد تاثیر دارد.

در این بازه سنی، افراد معمولا می‌توانند به خوبی تشخیص داده که با چه کسی می‌خواهند ازدواج کرده و یا زندگی کردن در کنار چه کسی برایشان غیر ممکن است. جوانان معمولا در این سن، شغل و منبع درآمد داشته و از نظر اقتصادی به خانواده خود وابسته نیستند. بنابراین می‌توانند در کنار هم به خوبی از پس یک زندگی مستقل بر بیایند.

در بازه 28 الی 32 سالگی افراد به اندازه کافی جوان هستند تا بتوانند تغییرات اندکی در سبک زندگی، عقاید و رفتار خود ایجاد کنند و با سازگاری بیشتر، یک ازدواج خوب را پایه گذاری کنند. یکی دیگر از دلایلی که این بازه سنی را بهترین سن ازدواج دختر و پسر می‌دانند، تثبیت نسبی زندگی افراد است.

دختران و پسران تا 28 سالگی معمولا تصمیمات مهمی ‌برای زندگی خود گرفته‌اند. از این میان می‌توان به شغلی که انتخاب کرده‌اند، مهاجرت و یا انتخاب محل زندگیشان اشاره کرد که این به معنای قدرت تصمیم گیری و هم‌چنین مسئولیت پذیری آن‌ها است.

سن مناسب ازدواج دختر
سن مناسب ازدواج دختر

تشخیص سن ازدواج

ازدواج در هر زمانی از زندگی شما که رخ دهد، یک رویداد مهم محسوب شده و شما نباید تحت فشار برای آن تصمیم گیری کنید. مشاوران معتقدند لازمه داشتن یک ازدواج موفق، شناخت کامل از خود است. به بیان دیگر، شما تا زمانی که با خصوصیات اخلاقی خود و خواسته‌هایتان از زندگی به خوبی آگاه نباشید، همیشه در خطر تصمیم گیری‌های غلط عاطفی قرار دارید.

به عنوان مثال، مطالعات نشان داده که نرخ طلاق در میان زوج‌هایی که در اوایل دهه سوم زندگی خود ازدواج کرده‌اند (بین 20 تا 25 سالگی) بیشتر از زوج‌هایی است که این تصمیم گیری را به اواخر دهه سوم موکول کرده‌اند. با افزایش سن، شناخت ما از خودمان، خواسته‌ها و اهدافمان بیشتر می‌شود.

زمانی که خود را بهتر بشناسیم و بیشتر تجربه کنیم، بهتر تصمیم گرفته و شریکی ایده آل را برای خود انتخاب می‌کنیم. بهترین سن ازدواج، همان زمانی است که شما به شناخت کافی از خود رسیده و بدانید که از آینده زندگی خود چه می‌خواهید!

مشاوره ازدواج را در هر سنی فراموش نکنید!

در نهایت برای اطمینان از مسیری که در آن گام بر می‌دارید و برای داشتن ازدواجی موفق لازم است به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید. به جز بهترین سن ازدواج دختر و پسر عوامل دیگری مانند اختلاف طبقاتی در ازدواج، اختلاف سن در ازدواج، اختلاف تحصیلات در ازدواج ، اختلاف عقاید مذهبی در ازدواج و حتی اختلاف قد در ازدواج نیز اثر گذار است که در جلسات مشاوره بررسی می‌شود.

ازدواج در سن 22 سالگی و ازدواج در سن 17 سالگی از دغدغه‌های رایج افراد است که باید در جلسات مشاوره و در حضور درمانگر بررسی شود. برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین با بهترین درمانگران می‌توانید با پرتو زندگی در تماس باشید.

کلام آخر

تعیین بهترین سن ازدواج دختر و پسر امری غیر ممکن است، چرا که افراد در شرایط مختلفی نسبت بهم زندگی می‌کنند. اما طبق تحقیقات بازه زمانی 28 الی 32 بهترین سن ازدواج می‌باشد. امیدواریم مقاله “بهترین سن ازدواج دختر و پسر + ارائه نتایج آماری” به شما کمک کرده باشد.

اگر علاقه مند به آشنایی با موضوعات پر چالش در ازدواج هستید به مقالات زیر سر بزنید:

 

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط