افسردگی بعد از ازدواج‌ چیست؟ + علائم و دلایل آن

افسردگی بعد از ازدواج‌

ازدواج را همیشه در کنار احساساتی مانند شادی و عشق دیده‌اید، اما افسردگی بعد از ازدواج‌ نیز مساله‌ای جدی و رایج در دنیای امروز است. افسردگی پس از ازدواج‌ به دلایل مختلفی می‌تواند در هر دو طرف ایجاد شود که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

اکثر افراد معتقدند افسردگی در نتیجه یک غم، اتفاق ناگوار و یا شوک منفی در افراد ایجاد می‌شود. اگرچه این موارد به عنوان محرک‌های افسردگی شناخته می‌شود، اما ما در نتیجه یک اتفاق مثبت و شاد مانند قبولی در دانشگاه، مهاجرت و یا ازدواج نیز دچار افسردگی می‌شویم.

افسردگی بعد از ازدواج‌ سالانه بین 12 الی 15 درصد از زنان متاهل در دنیا را درگیر می‌کند و یکی از موضوعات پرتکرار در پشت درب‌های بسته اتاق مشاوران و روانپزشکان است.

برای درمان افسردگی بعد از ازدواج و رزرو وقت مشاوره آنلاین می‌توانید با شماره 09350628212 تماس بگیرید

افسردگی بعد از ازدواج‌ در مردان و زنان دلایل متنوعی دارد
افسردگی بعد از ازدواج‌ در مردان و زنان دلایل متنوعی دارد

دلایل افسردگی ازدواج‌ چیست؟

افسردگی پس از ازدواج‌ ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود که برخی از رایج‌ترین دلایل بروز این عارضه به شرح زیر است:

آماده نبودن برای زندگی زناشویی:

دختر و پسر، به خصوص در سنین پایین‌تر، ممکن است تصور درستی از زندگی مشترک و مسئولیت‌های آن نداشته باشند. نبود این آمادگی به معنای ایجاد یک شوک بزرگ، پس از ازدواج و در مواجهه با زندگی مشترک است. برای آشنایی بیشتر با بهترین سن ازدواج دختر و پسر، می‌توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

برخی از افراد این توانایی را دارند که خود را با شرایط وفق بدهند و عده‌ای دیگر ممکن است واکنش‌های مختلفی، از جمله افسردگی از خود بروز دهند. احتمال بروز افسردگی بعد از ازدواج‌ در میان زوج‌هایی که بدون عشق و یا از روی اجبار با یکدیگر ازدواج کردند، بیشتر است.

وجود مشکلاتی در رابطه:

سردی در رابطه، مشکلاتی در برقراری رابطه جنسی و یا فروکش کردن تب تند عشق پس از ازدواج، مشکلات رایجی هستند که ممکن است زندگی هر زوجی را در هر مقطعی از زندگی، تحت الشعاع قرار دهد. برای بررسی و رفع مشکلات در برقراری رابطه جنسی پیشنهاد می‌شود به سکس تراپی مراجعه کنید.

در ابتدای ازدواج، زوج‌ها از مهارت و تجربه کافی برخوردار نیستند و ممکن است نتوانند این چالش را به راحتی پشت سر بگذارند. درنتیجه یکی از دلایل افسردگی بعد از ازدواج‌، مواجهه با این چالش‌ها بوده که امری طبیعی است.

نبود هدف مشترک:

ازدواج یک هدف نیست، بلکه یک مرحله از زندگی است. دختر یا پسری که ازدواج را هدف زندگی خود بداند، خیلی زود پس از ازدواج پوچی را تجربه خواهد کرد. ازدواج یک اتفاق فرخنده در زندگی شماست که می تواند خانواده و زندگی مشترکتان با کسی که دوستش دارید را وارد مرحله جدیدی کند.

با این حال شما باید اهداف مشترکی با همسرتان تعریف کنید و در عین حال تلاش کنید تا به اهداف فردی خود در رابطه با شغل، روابط اجتماعی و… نیز دست پیدا کنید. پرداختن به بعدهای مختلف شخصیت، می تواند احتمال بروز افسردگی بعد از ازدواج را کاهش دهد.

علائم افسردگی پس از ازدواج‌ چیست؟

افسردگی خود را به شکل‌های مختلفی بروز می‌دهد. از رایج‌ترین علائم افسردگی پس از ازدواج‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نبود تمرکز در انجام امور شخصی و فعالیت‌های مشترک زندگی زناشویی
  • احساس ناتوانی یا بی عرضگی در حل کردن چالش‌ها و مشکلات زندگی
  • احساس بد بینی، نا امیدی و شک نسبت به همسر
  • حساس شدن بیش از حد نسبت به محرک‌های خارجی
  • گوشه گیری و انزوا و یا عدم تمایل به معاشرت با اعضای خانواده خود، خانواده همسر، دوستان و حتی خود همسر
  • عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی
  • پرخوری‌های عصبی و یا تغییرات فاحش در عادات غذایی
  • اختلال در عادات خواب و یا بروز کم خوابی و پرخوابی بیش از حد
تست افسردگی بعد از ازدواج توسط درمانگران انجام می‌شود
تست افسردگی بعد از ازدواج توسط درمانگران انجام می‌شود

راههای درمان افسردگی بعد از ازدواج

برای جلوگیری و یا درمان افسردگی بعد از ازدواج‌، ابتدا باید آن را ریشه یابی کرد که این مساله بدون کمک گرفتن از افراد متخصص امکان پذیر نیست. گاهی مشکل اصلی یک عامل زمینه‌ای ناشناخته و قدیمی ‌است که در اثر ازدواج تحریک شده و روح و روان شما را هدف قرار می‌دهد.

دلتنگی برای خانواده بعد از ازدواج، استرس بعد از ازدواج و… مواردی هستند که می‌تواند منجر به افسردگی شود. مشاوران، با توجه به دانش و تجربه خود و تست افسردگی بعد از ازدواج می‌توانند در طی چند جلسه روان درمانی، عامل اصلی افسردگی را پیدا کرده و سپس درمانی متناسب با آن را پیشنهاد دهند.

افسردگی پس از ازدواج امری جدی است که می‌تواند زندگی زناشویی، شخصی و اجتماعی شما را به شکل چشمگیری تحت الشعاع قرار دهد. بنابراین در صورت مشاهده علائم، پیش از آنکه شرایط حاد شود، نسبت به درمان اقدام کنید. برای درمان افسردگی پس از ازدواج می‌توانید با مشاوران با تجربه پرتو زندگی در ارتباط بوده و از آن‌ها کمک بگیرید.

کلام آخر

افسردگی پس از ازدواج‌ به دلایل مختلفی مانند آماده نبودن برای ازدواج و یا کم شدن تب و تاب عشق ایجاد می‌شود که برای درمان آن لازم است به مشاوره مراجعه کرد. امیدواریم مقاله “افسردگی بعد از ازدواج‌ چیست؟ + علائم و دلایل آن” به شما کمک کرده باشد.

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط