ازدواج اسکیموها راهی برای بقا و زنده ماندن !

ازدواج اسکیموها با اهداف متفاوتی نسبت به سایرین انجام می‌شود چرا که به دلایل شرایط سکونتی این مردمان ، ازدواج برای آن‌ها راه مهم زندگی و بقا است. در این مقاله از پرتو زندگی به موضوع آداب و رسوم ازدواج اسکیموها می‌پردازیم.

ازدواج اسکیموها در شمالی ترین نقطه زمین

در سرزمین‌های قطبی شمال کره زمین، طبیعت شکل متفاوتی دارد. مردمانی که در این سرزمین‌ها زندگی می‌کنند به اسکیمو معروف بوده و از نظر فرهنگ، عادت‌ها و حتی ویژگی‌های فیزیکی با ما تفاوت‌هایی دارند.

شغل اصلی اسکیموها شکار است و اندام کوتاه و پهن‌شان به آن‌ها کمک می‌کند تا در شرایط سخت قطب، به راحتی دوام بیاورند. با این حال، مفهوم زندگی از جمله ازدواج در این مناطق، با آنچه که ما تجربه می‌کنیم، متفاوت است.

اسکیموها شاید بهتر از هر قوم دیگری، مفهوم خانواده و همبستگی در این کوچکترین سلول جامعه را درک کرده و تمام تلاش خود را برای حفظ آن به کار می‌برند. ازدواج و تشکیل خانواده در میان اسکیموها بسیار آسان و بی تکلف است و می‌تواند به بقای جامعه‌شان، کمک زیادی کند.

ازدواج اسکیموها راهی برای بقا در شرایط سخت است
ازدواج اسکیموها راهی برای بقا در شرایط سخت است

ازدواج اسکیموها یک انتخاب نیست. هر زن و مرد اسکیمویی برای آنکه بتواند در شرایط سخت و طاقت فرسا قطب دوام بیاورد، به کمک یک همراه نیاز دارد. در واقع ازدواج تمهیدی است که اسکیموها برای بقا اندیشیده‌اند.

زوج‌ها لازم است برای فائق آمدن بر شرایط سخت زندگی در قطب، شکار، گرم نگه داشتن خانه و… به یکدیگر کمک کنند. به همین خاطر است که ازدواج در میان اسکیموها، معمولا به صورت قرار دادی است.

اسکیموها از زمان به دنیا آمدن نوزاد، برایش همسری انتخاب می‌کنند. این کار به صورت غریزی به پدر و مادر اطمینان می‌دهد که فرزندشان، در بزرگسالی از خطرات مختلف در امان خواهد بود. دختران پس از رسیدن به بلوغ جسمی ‌می‌توانند ازدواج کنند اما پسران برای اختیار کردن همسر، باید بتوانند توانمندی‌های خود در شکار را اثبات کنند.

جمعیت اسکیموهای ساکن در هر منطقه بسیار کم است و بسیاری از افراد، قبلا در ازدواج‌های از پیش تعیین شده همسر خود را انتخاب کرده اند. با این حال، ممکن است ازدواج‌هایی از سر علاقه و انتخاب نیز در میان اسکیموها صورت گیرد.

خانواده اسکیموها
خانواده اسکیموها

مراسم ازدواج اسکیموها به چه صورت است؟

در بسیاری از نقاط کره زمین، آغاز زندگی مشترک یک زوج با یک جشن یا مراسمی‌ با شکوه همراه است. با این حال، اسکیموها زندگی بسیار ساده‌ای داشته و در بند بسیاری از تجملات و تعارفات نیستند. مراسم ازدواج اسکیموها به ندرت با یک مراسم عروسی همراه است.

عروس و داماد از بدو تولد برای یکدیگر انتخاب شده و زمانی که هر دو به قدر کافی بزرگ شدند، می‌توانند با یکدیگر زندگی کنند. در این مرحله، پسر معمولا به همراه پدر همسر یا پدر خودش به شکار می‌رود تا تمام فوت و فن شکار و مراودات اقتصادی و فرهنگی جامعه را فرا بگیرد.

دختر نیز در زمینه شکار و نگهداری از خانه و خانواده، تمرین می‌کند. ازدواج اسکیموها پس از تولد اولین فرزندشان رسمی ‌می‌شود. از آن جایی که اسکیموها مردمانی تجملاتی نیستند، معمولا برای ازدواج از خانواده‌ها و دوستان خود هدیه‌ای دریافت نمی‌کنند.

در موارد خاص ممکن است خانواده‌ها مقداری گوشت شکار، میوه، پوست حیوانات و یا تجملاتی از جنس استخوان حیوانات را به عنوان هدیه، به زوج جوان بدهند.

کلام آخر

ازدواج اسکیموها از مهم ترین بخش‌های زندگی آن‌ها است و در بدو تولد برای هر اسکیمو، همسری از سوی خانواده انتخاب می‌شود. از مقاله “ازدواج اسکیموها راهی برای بقا و زنده ماندن !” راضی بودید؟

4/5 - (3 امتیاز)

مقالات مرتبط