سنت های ازدواج در فیلیپین (معروف ترین رسومات ازدواج)

سنت های ازدواج در فیلیپین از فرهنگ غنی این کشور آسیایی نشات گرفته و به دلیل موقعیت جغرافیایی آن که نزدیک خط استوا است با رنگ‌ها و گل‌ها عجین شده است. در این مقاله از پرتو زندگی قصد داریم نگاه دقیق‌تری به رسومات و سنت های ازدواج در فیلیپین داشته باشیم.

رسومات ازدواج در فیلیپین چیست؟

یک عروسی فیلیپینی ترکیب زیبایی از سنت‌های مختلف است که در عین متفاوت بودن، برای ما آشنا هستند. این کشور در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود بارها مستعمره قدرت‌های بزرگ دنیا در دوران‌های مختلف از جمله اسپانیا، آمریکا و ژاپن بوده است.

فیلیپینی‌ها ازدواج سنتی در کلیسا را اجرا می‌کنند که سابقه آن به دوره استعمار اسپانیا باز می‌گردد. با این حال فیلیپین جمعیت مسلمان قابل توجهی دارد و ازدواج به سبک مسلمانان نیز در این کشور رایج است.

رسومات و سنت های ازدواج در فیلیپین: گل‌ها و رنگ‌ها

کشور فیلیپین در نزدیکی خط استوا قرار دارد که آب و هوای خاص منطقه و جزیره‌ای بودن آن، سبب آشتی بیشتر مردمان این سرزمین با طبیعت شده است. به عنوان مثال، عروس‌های فیلیپینی معمولا از گل‌های استوایی بومی ‌برای ساختن دسته گل‌های خود استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر، معمولا فیلیپینی‌ها برای شرکت در مراسم عروسی لباس‌هایی با رنگ‌های شاد را انتخاب می‌کنند. بیشتر این رنگ‌ها با الهام از گل‌های رنگارنگ و طبیعت زنده منطقه انتخاب می‌شوند.

سنت های ازدواج در فیلیپین با رنگ‌های شاد آمیخته است
سنت های ازدواج در فیلیپین با رنگ‌های شاد آمیخته است

رسومات و سنت های ازدواج در فیلیپین: مراسم پانلی لیگا و پامامانهیکان

پانلی لیگا در واقع دوران خواستگاری است که در طی آن، مردی شریک زندگی خود را انتخاب کرده و تلاش می‌کند او را به سمت خود جلب کند. مردان جوان در مناطق روستایی فیلیپین، شب‌ها به زیر پنجره اتاق دختران جوان رفته و برایشان آواز می‌خوانند. بدین ترتیب، آن‌ها می‌توانند نظر دختر مورد علاقه خود را جلب کنند.

زمانی که آشنایی به مرحله عمیق تری از تعهد برسد، دوران نامزدی آغاز می‌شود و زوجین با پوشیدن حلقه‌های همسان این موضوع را به اطرافیان نشان می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با حلقه ازدواج در ایران و جهان، به مقاله آن سری بزنید.

پس از این دوران، پسر به همراه خانواده‌اش نزد خانواده دختر رفته و مراسم پامامانهیکان را اجرا می‌کنند. در این مراسم پسر قصد ازدواج خود را به طور رسمی ‌در حضور دو خانواده اعلام کرده و پس از دریافت اجازه ازدواج، مقدمات جشن عروسی چیده می‌شود.

لباس خاص عروس و دادماد

مشابه سایر فرهنگ‌های آسیایی، عروسی‌های فیلیپینی به دلیل ماهیت خانوادگی‌شان جشن‌های بزرگ و باشکوهی هستند. بزرگان خانواده‌ها در این مراسم دعوت دارند و لیست مهمان‌ها معمولا بسیار طولانی است.

عروس‌های فیلیپینی معمولا لباس سفید را برای این مراسم انتخاب می‌کنند. با این حال، برخی از آن‌ها ممکن است لباس عروسی سنتی فیلیپین را که ترنو نام دارد، انتخاب کنند.

ترنو شامل یک بلوز، دامن و روسری با طرح‌های پیچیده و ظریفی از میوه‌های مختلف است. دامادها نیز می‌توانند کت و شلوار و یا لباس اصیل داماد‌های فیلیپینی، تحت عنوان بارونگ تاگالوگ را انتخاب کنند. این لباس یک پیراهن گلدوزی شده و سبک وزن است که توسط خیاط محلی دوخته می‌شود.

رقص و پایکوبی در مراسم ازدواج فیلیپینی چگونه است؟

بر اساس رسومات و سنت های ازدواج در فیلیپین، مهمان‌ها وظیفه دارند پس از خروج عروس و داماد از کلیسا بر سر آن‌ها دانه‌های برنج بریزند. با این کار، مهمان‌ها خیر و برکت را بر سر عروس و داماد جاری می‌کنند که این رسم در فیلیپین بسیار خوش یمن است.

عروسی با جشن و پایکوبی و سرو غذاهای سنتی کشور فیلیپین تا پاسی از شب ادامه پیدا می‌کند. پخش موسیقی، سرو نوشیدنی، برش کیک و سرو غذاهای فیلیپینی، از جمله آدوبو و لچون در عروسی‌های این کشور، رایج هستند.

در عروسی‌های فیلیپینی غذاهای سنتی سرو می‌شود
در عروسی‌های فیلیپینی غذاهای سنتی سرو می‌شود

سنت های ازدواج در فیلیپین: جشن اصلی

تا پیش از ورود اسپانیایی‌ها به خاک فیلیپین، مراسم عروسی در این کشور یک آیین سه روزه بود. در طی این جشن‌ها، فیلیپینی‌ها برای دانه‌های برنج دعا می‌خواندند، خون می‌ریختند و زوج جوان را به صورت نمادین، با بند به یکدیگر می‌بستند.

پس از ورود اسپانیایی‌ها به فیلیپین و استعمار آن توسط آمریکا، شکل عروسی‌های این کشور اندکی تغییر کرد. امروزه مراسم ازدواج در این کشور یک جشن بومی-مدرن است که سنت‌ های ازدواج در فیلیپین با برخی از سنت‌های اسپانیایی و آمریکایی در هم آمیخته است.

زوج جوان فیلیپینی در طول مراسم جشن، شمع روشن کرده که یکی از مهم ترین سنت‌ های ازدواج در فیلیپین است. عروس و داماد دو شمع کوچک و یک شمع بزرگتر که معمولا در میانه دو شمع کوچک است را در طول مراسم عقد خود در کلیسا روشن می‌کنند. آن‌ها معتقدند این سه شمع سه عنصر اصلی موفقیت هر ازدواجی را نشان می‌دهد: زن، مرد و خدا!

کلام آخر

خواستگاری و نامزدی از رسومات و سنت های ازدواج در فیلیپین است که برای ما امری آشنا است. عروسی‌های فیلیپینی مانند بسیاری از کشورهای دیگر با سرو غذاهای سنتی و رقص و پایکوبی برگزار می‌شود. از مقاله “سنت های ازدواج در فیلیپین (معروف ترین رسومات ازدواج) ” راضی بودید؟

3.4/5 - (10 امتیاز)

مقالات مرتبط