حلقه ازدواج در ایران و جهان و مقایسه رسومات آن

حلقه ازدواج در ایران و جهان تنها یک مفهوم دارد و به عنوان نمادی برای تعهد در زندگی مشترک استفاده می‌شود. با این حال کشورهای مختلف دنیا آداب و رسوم متفاوتی برای حلقه ازدواج دارند، از این رو در ادامه به مقایسه حلقه ازدواج در ایران و جهان می‌پردازیم.

شماره مشاوره قبل از ازدواج
شماره مشاوره قبل از ازدواج

مقایسه حلقه ازدواج در ایران و جهان

ازدواج اتفاقی مهم و فرخنده در هر فرهنگ و کشوری محسوب می‌شود. زوج‌های جوان در گوشه و کنار دنیا با توجه به آداب و رسوم فرهنگ کشور خود این روز مهم را جشن می‌گیرند.

در گوشه‌ای از دنیا، عروس و داماد با هم از یک جام واحد می‌نوشند و در گوشه‌ای دیگر، دستان خود را با طناب به یکدیگر بسته تا اتحاد خود را به دیگران به صورت نمادین نشان دهند. در گوشه‌ای از دنیا در روز عروسی آتش روشن می‌شود و در گوشه‌ای دیگر رقص‌های محلی اجرا می‌شود.

با این حال یک رسم در تمام این جشن‌ها و فرهنگ‌ها یکسان است: رد و بدل کردن حلقه ازدواج! زمانی که در خصوص حلقه ازدواج صحبت می‌کنیم، اینکه شما در چه کشوری به دنیا آمده باشید و یا با چه کسی ازدواج کنید، چندان مهم نیست.

حلقه ازدواج، نماد ازدواج است و دیدن آن در دست هر کسی تنها یک مفهوم دارد. شخص از نظر عاطفی و قانونی به کسی متعهد است. آداب و رسوم حلقه ازدواج در ایران و جهان با هم تفاوت دارد. در فرایند ازدواج (مانند نامزدی و عقد) بیش از یک حلقه رد و بدل شده که این موضوع ریشه در فرهنگ اقوام مختلف دارد.

حلقه ازدواج در انگلستان و آمریکای شمالی چگونه است؟

رسومات حلقه ازدواج در کشورهای مختلف متفاوت است
رسومات حلقه ازدواج در کشورهای مختلف متفاوت است

حلقه‌ ازدواج در این کشورها، معمولا در دست چپ انداخته می‌شود. اولین انگشتر، حلقه نامزدی است که معمولا به یک نگین الماس مزین است و در انگشت چهارم دست راست قرار می‌گیرد.

در روز ازدواج، این حلقه به انگشت چهارم دست چپ انداخته شده و در کنار حلقه ساده ازدواج قرار می‌گیرد. مردمان این کشورها از فلسفه مصریان تبعیت کرده و معتقدند انداختن انگشتر ازدواج در انگشت چهارم دست چپ، نماد عشق و ازدواج را به قلب شخص نزدیک تر می‌کند!

در روز اولین سالگرد ازدواج و یا همزمان با تولد اولین فرزند، حلقه سومی ‌تحت عنوان “حلقه ابدیت” به این مجموعه اضافه می‌شود. همین مسائل باعث تفاوت رسومات حلقه ازدواج در ایران و جهان می‌شود.

حلقه ازدواج در روسیه و فرانسه

در فرانسه، حلقه ازدواج معمولا یک میراث خانوادگی است که از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا می‌کند. بر خلاف سایر کشورهای غربی، حلقه‌های نامزدی در فرانسه به نگین‌های الماس محدود نیستند؛ بلکه استفاده از نگین‌های زمرد، یاقوت کبود و یا یاقوت سرخ در ساخت انگشترهای نامزدی نیز رواج دارد.

روس‌ها در طراحی حلقه‌های ازدواج خود خلاق تر هستند. این حلقه‌ها معمولا سه نوار چند رنگ و به هم پیوسته از طلای سفید و زرد است. این حلقه‌ها تحت عنوان “حلقه‌های غلتان سه گانه” شناخته شده و نماد تثلیث مقدس در مذهب ارتدکس مسیحیت است.

روس‌ها این حلقه‌ها را نمادی از گذشته، حال و آینده زوجین می‌دانند. در کشورهای اروپایی نیز حلقه‌های ازدواج در انگشت چهارم دست چپ قرار می‌گیرد.

حلقه ازدواج در ایران

در ایران نیز معمولا زوج‌های جوان از چند حلقه ازدواج استفاده می‌کنند. حلقه نامزدی، اولین انگشتری است که در فرایند ازدواج رد و بدل می‌شود. این حلقه معمولا تنها برای زنان است و در انگشت چهارم دست چپ قرار می‌گیرد.

سپس در روز ازدواج، دو حلقه که معمولا رینگ‌های ساده یا الماس نشان هستند، توسط عروس و داماد رد و بدل می‌شوند. عروس حلقه ازدواج را در کنار انگشتر نامزدی انداخته و مردان نیز حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست چپ خود می‌اندازند.

 

حلقه ازدواج در ایران و جهان نماد زندگی مشترک است
حلقه ازدواج در ایران و جهان نماد زندگی مشترک است

مقایسه حلقه ازدواج در ایران و جهان: حلقه ازدواج در دست چپ یا راست؟

یکی دیگر از تفاوت‌های حلقه ازدواج در ایران و جهان، اختلاف عقاید در انداختن حلقه در دست چپ یا راست است. در برخی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، یونان و پرتغال، انداختن حلقه ازدواج در دست راست رایج تر است.

هندی‌ها نیز معتقد هستند دست چپ ناپاک است و به همین دلیل، حلقه ازدواج را در انگشت چهارم دست راست خود قرار می‌دهند. زوج‌ها در آلمان و هلند نیز حلقه‌های نامزدی ساده خود را در دست چپ انداخته و حلقه‌های ازدواج را در دست راست قرار می‌دهند.

یهودیان حلقه ازدواج را در انگشت سبابه می‌اندازند، چرا که برجسته ترین انگشت دست است. البته در دوران مدرن، عروس‌ها حلقه‌های ازدواج خود را به انگشت چهارم منتقل کرده‌اند.

کلام آخر

حلقه ازدواج در ایران و جهان با یک هدف به دست زوجین انداخته می‌شود اما رسومات مختلفی برای استفاده از آن در بین مردم کشورها وجود دارد. اکنون که مقاله “حلقه ازدواج در ایران و جهان و مقایسه رسومات آن” را مطالعه کردید، برای آشنایی با ایده‌های رومانتیک سالگرد ازدواج می‌توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط