ازدواج به خاطر فرار از تنهایی: راه نجات یا مشکل جدید؟

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی از اهداف اشتباهی است که امروزه گریبان گیر افراد می‌شود، چرا که نه تنها حس تنهایی برطرف نشده بلکه پیامدهای منفی نیز به دنبال دارد. در ادامه به بررسی ازدواج به خاطر فرار از تنهایی و معایب آن می‌پردازیم.

دلایل و انگیزه‌های زیادی برای ازدواج وجود دارد که لازم است آن‌ها را با جدیت مورد بررسی قرار داد. در ازدواج‌های بدون هدف، افراد دیر یا زود با مشکلات و چالش‌های جدی روبه رو شده و حتی با شکست مواجه می‌شوند.

نکته نگران کننده در خصوص مساله ازدواج به خاطر فرار از تنهایی این است که این گونه افراد هدف اصلی ازدواج از جمله رشد و تکامل فردی و اجتماعی، شریک شدن و زوجیت را نادیده می‌گیرند. افرادی که تصمیم می‌گیرند وارد زندگی مشترک شوند ابتدا باید هدف خود را از این تصمیم مشخص کرده و به شناخت کلی از خود دست پیدا کنند.

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی و جبران شکست عشقی

یکی از خطرناک ترین کارهایی که افراد بعد از شکست عشقی ممکن است انجام دهند ازدواج به خاطر فرار از تنهایی است. افرادی که در رابطه عاشقانه خود شکست خورده‌اند معمولاً با نوعی تنهایی و دوری از دیگران و محیط اطراف خود روبه رو می‌شوند.

زمانی که این افراد خود را در تنگنا و بن بست می‌بینند تنها راه نجات خود را ازدواج می‌دانند. بنابراین با چشم بسته وارد زندگی مشترک می‌شوند.

چنین رابطه‌ای قطعاً بدون درک اصول و واقعیت‌های زندگی مشترک خواهد بود. بنابراین افراد در این گونه روابط به شدت آسیب می‌بینند. زیرا شخص مورد نظر این کار را تنها به خاطر خود و بدون در نظر گرفتن طرف مقابل انجام می‌دهد.

پیامدهای ازدواج به خاطر فرار از تنهایی چیست؟

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی با پیامدهای منفی همراه است
ازدواج به خاطر فرار از تنهایی با پیامدهای منفی همراه است

ازدواج باعث بالا رفتن روابط اجتماعی، افزایش اعتماد به نفس و برخورداری از احساس شادی و امنیت می‌شود. با این حال ازدواج به خاطر فرار از تنهایی امری نادرست است که از سوی همه ‌روانشناسان رد شده است. در صورت تشکیل زندگی مشترک به خاطر فرار از تنهایی پیامدهای منفی بسیاری متوجه افراد می‌شود.

برخی از پیامدهای ازدواج به خاطر فرار از تنهایی شامل موارد زیر است:

 • خیانت
 • طلاق و جدایی زود هنگام
 • از بین رفتن اعتماد به نفس
 • عدم احترام متقابل میان زوجین
 • دلسرد شدن زود هنگام از شریک زندگی
 • ایجاد مشکلات و تنش‌های شدید و غیر قابل کنترل
 • پرخاشگری نسبت به همسر و سایر اشخاص مرتبط با او

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی و احتمال خیانت!

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی با معایب و مشکلات فراوانی همراه است. به عنوان مهم‌ترین عیب آن می‌توان به عدم ایجاد تفاهم و رابطه سالم میان زن و مرد اشاره کرد. برآورده نشدن انتظارات بعد از تشکیل زندگی مشترک باعث وارد آمدن آسیب‌های شدید روحی به زوجین و یا یکی از آن‌ها می‌شود.

حال اگر این شرایط ادامه داشته باشد افراد برای رهایی از مشکلات و جبران کمبود‌های خود ممکن است وارد رابطه جدیدی شوند. در این صورت بی بند و باری و سرد شدن از شریک زندگی گریبان گیر افراد می‌شود. زیرا فرد با شخصی زیر یک سقف رفته که هیچ گونه وابستگی احساسی نسبت به او ندارد.

راه‌های جایگزین ازدواج به خاطر فرار از تنهایی چیست؟

اگر بنا به هر دلیلی، احساس تنهایی داشته و از شرایط خود ناراضی‌اید، برای فرار از تنهایی ازدواج نکنید! شما به عنوان یک انسان عاقل و بالغ باید ابتدا به دنبال جبران کمبودهای ناشی از تنهایی خود بوده و در مرحله بعد به ازدواج فکر کنید.

شما می‌توانید اوقات تنهایی خود را به وسیله راه‌های مختلف از بین برده و به فردی اجتماعی تبدیل شوید. برخی از راه‌های جایگزین ازدواج به خاطر فرار از تنهایی شامل موارد زیر است:

 • ورزش کنید
 • کتاب بخوانید
 • به کلاس موسیقی بروید
 • مهارت‌هایتان را تقویت کنید
 • با دوستان‌تان رابطه نزدیک برقرار کنید
 • به دنبال علایق و استعدادهای خود بروید
 • به وظایف مهم و اصلی خود در زندگی فکر کرده و خود را مشغول آن کنید
 • سعی کنید در تحصیل و یا شغل‌تان موفقیت کسب کرده تا به جایگاه اجتماعی مناسبی دست پیدا کنید
برای رهایی از تنهایی با دوستان‌تان وقت بگذرانید
برای رهایی از تنهایی با دوستان‌تان وقت بگذرانید

از مشاوره کمک بگیرید

اگر برای فرار از تنهایی به فکر ازدواج هستید و گمان می‌کنید با این کار بر این احساس خود غلبه می‌کنید حتما از یک روانشناس کمک بگیرید. فراموش نکنید مسائل مختلفی مانند اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج، اختلاف عقاید مذهبی در ازدواج، اختلاف سنی در ازدواج، اختلاف طبقاتی در ازدواج و… لازم است بررسی شود تا به یک رابطه پایدار منجر شود.

پرتو زندگی با بهترین درمانگران در این حوزه آماده شنیدن حرف‌های شماست. برای رزرو وقت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین می‌توانید با ما تماس بگیرید.

کلام آخر

ازدواج به خاطر فرار از تنهایی با پیامدهای زیادی مانند خیانت و طلاق همراه است. بنابراین باید برای تشکیل زندگی مشترک به انگیزه‌های محکم‌تری فکر کرد. از مقاله”ازدواج به خاطر فرار از تنهایی: راه نجات یا مشکل جدید؟” راضی بودید؟

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط