مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه (ازدواج دانشجویی)

ازدواج با همکلاسی دانشگاه

ازدواج با همکلاسی دانشگاه یکی از رویایی‌ترین ازدواج‌ها در فیلم و سریال‌ است! اما چقدر با مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه آشنا هستید؟ ازدواج دانشجویی در کنار شیرینی‌های خاص خود باید با شناخت و دقت بیشتری انجام شود. در این مقاله از پرتو زندگی مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه را بررسی می‌کنیم.

ازدواج با همکلاسی دانشگاه یکی از اتفاق‌های رایج است. همه ما در اطراف خود حداقل یک زوج را می‌شناسیم که همکلاسی بودن آن‌ها در دانشگاه، زمینه ساز ازدواجشان شده است. از آن جا که علاقه و دلبستگی در این نوع ازدواج بیشتر است، آشنایی و توجه به مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه الزامی می‌باشد.

ازدواج با همکلاسی دانشگاه: پاسخ به ترس از تنهایی؟

دوران دانشگاه برای هر کسی پر از سوالات سخت، چالش‌ها، تصمیم گیری‌های مهم و دوراهی‌ها است. ازدواج با همکلاسی دانشگاه می‌تواند پاسخی به ترس از تنهایی در دانشجویان باشد.

افراد با همکلاسی‌های خود شرایط یکسانی را تجربه می‌کنند. دو دانشجو می‌توانند دغدغه‌ها و استرس‌های یکدیگر را بهتر درک کرده و در عین حال ترس تنهایی یکدیگر را خنثی کنند. این نقطه اشتراک در کنار احساسات اولیه می‌تواند کاتالیزورهای خوبی برای آغاز یک رابطه عاشقانه باشد. بدیهی است که احتمال شکل گیری ازدواج در چنین شرایطی افزایش می‌یابد.

دانشجویان باید در یک دوره کوتاه چهارساله یا دوساله، دانش و مهارت‌های مورد نیاز را یاد بگیرند؛ دوره‌های کارآموزی را بگذرانند و گاهی خارج از محیط دانشگاه، کار کنند. این امر می‌تواند فشار روانی زیادی را بر روی دوش دانشجویان قرار دهد. از سوی دیگر، بسیاری از دانشجویان، برای ادامه تحصیل از خانواده جدا شده و به شهر و محیط جدیدی کوچ می‌کنند.

قرار گرفتن در یک محیط جدید، تجربه احساس استقلال از خانواده برای اولین بار و چالش‌های محیط دانشگاه، برای دانشجویان سخت است. اما آیا ازدواج با همکلاسی دانشگاه، صرفا به خاطر فرار از تنهایی و استرس‌های ناشی از یک دوران کوتاه از زندگی، ایده خوبی است؟

اینجاست که آشنایی با مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

مزایای ازدواج دانشجویی چیست؟

ازدواج با همکلاسی دانشگاه، اگر با چشمانی باز و بر پایه دلایل منطقی صورت بگیرد، می‌تواند بار زیادی را از دوش دانشجویان برداشته و به هر دو کمک کند تا با همکاری یکدیگر، زندگی ایده آلی را بسازند. برخی از مهم ترین مزایای ازدواج دانشجویی شامل موارد زیر است:

آشنایی با مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه قبل از ازدواج لازم است
آشنایی با مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه قبل از ازدواج لازم است

کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویی:

زندگی مشترک در دوران دانشجویی، می‌تواند هزینه‌های طرفین را کاهش دهد. امکان استفاده از تسهیلات دانشگاه مانند خوابگاه‌های دانشجویی، اشتراک در پرداخت هزینه‌های زندگی و هم‌چنین امکان دسترسی به دو منبع مالی(پشتیبانی خانواده و یا کار کردن طرفین) از جمله مواردی است که می‌تواند پشتیبانی اقتصادی قابل قبولی را در دوران زندگی دانشجویی ایجاد کند.

پشتیبانی عاطفی:

ازدواج با همکلاسی دانشگاه، به معنای زندگی با بهترین دوست، همکلاسی و همسرتان است. شریک زندگی شما درک بهتری از موقعیت و شرایط شما دارد و می‌تواند بهترین پشتیبانی عاطفی را در اختیارتان قرار دهد.

پس از ازدواج شما مجبور نیستید با احساس تنهایی، استرس و نگرانی دوران تحصیل دست و پنجه نرم کنید و هم‌چنین در دوران امتحان‌ها و تحویل پروژه، با وجود حمایت همسر خود، می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید.

مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه: معایب

برای آشنایی با مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه تنها بررسی مزایای ازدواج دانشجویی کافی نیست. ازدواج با هم دانشگاهی نیز می‌تواند معایبی به همراه داشته باشد که مهمترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

ازدواج زود هنگام و چالش‌های آن:

اگر در دوران دانشجویی خود با فردی آشنا شده و ازدواج کنید، همیشه این خطر وجود دارد که اسیر یک تصمیم زودهنگام شده باشید. شما ممکن است به واسطه شرایط خاص دوران دانشجویی، نتوانید جنبه‌های مختلف زندگی مشترک با فرد مد نظرتان را به خوبی سبک سنگین کنید.

اولین و مهم ترین نکته‌ای که در ازدواج با هم دانشگاهی خود باید به آن توجه کنید، علت اصلی تصمیمتان برای ازدواج است. آیا احساس شما نسبت به این فرد ناشی از عشق و علاقه است یا صرفا به واسطه کمک‌ها و حضور او در یک دوره کوتاه از زندگیتان شکل گرفته است؟ آیا مطمئن هستید که پس از اتمام تحصیل و به ثبات رسیدن زندگی، باز هم قصد ادامه زندگی با او را دارید؟

ایجاد توازن میان زندگی عاطفی و دانشجویی:

مهم ترین چالشی که زوج‌های دانشجو با آن روبرو هستند، ایجاد توازن میان زندگی شخصی و تحصیل‌شان است. این امر به ویژه در اوایل ازدواج می‌تواند مشکل ساز باشد. زندگی مشترک مسئولیت‌های جدی و جدیدی به دنبال دارد و ممکن است در طول این مسیر، به درس خواندن آسیب برساند. درنتیجه نیاز به برنامه ریزی بهتر و ایجاد تعادل در جنبه‌های مختلف زندگی دارد.

ازدواج با همکلاسی دانشگاه بهتر است در سایه مشاوره ازدواج انجام شود
ازدواج با همکلاسی دانشگاه بهتر است در سایه مشاوره ازدواج انجام شود

مشاوره قبل از ازدواج در ازدواج دانشجویی

اگرچه در ازدواج دانشجویی، دختر و پسر همدیگر را انتخاب کرده و به هم علاقه دارند اما نباید مشاوره قبل از ازدواج فراموش شود. مشاور با آگاهی از مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه، شما و طرف مقابل‌تان را برای ایجاد رابطه‌ای پایدار و صمیمی آماده می‌کند.

برای دریافت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین با بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج، با ما تماس بگیرید. برای آشنایی با نحوه پیشنهاد ازدواج به طرف مقابل خود نیز می‌توانید مقاله چطور پیشنهاد ازدواج بدهیم را بخوانید.

سوالات متداول در ازدواج با همکلاسی دانشگاه

مزایای ازدواج با همکلاسی دانشگاه چیست؟

از مزایای ازدواج دانشجویی می‌توان به برخورداری از پشتیبانی عاطفی که به دلیل داشتن شرایط مشابه می‌تواند شما را درک کند و کاهش هزینه‌ها به کمک تسهیلاتی که دانشگاه به ازدواج دانشجویی اختصاص داده اشاره کرد.

معایب ازدواج با هم دانشگاهی چیست؟

علاقه به همکلاسی دانشگاه ممکن است به دلیل احساساتی مانند تنهایی ایجاد شده که در آینده تبعات منفی برای ازدواج دارد. علاوه بر این عدم توازن میان زندگی تحصیلی و عاطفی از دیگر معایب ازدواج دانشجویی است.

از مقاله “مزایا و معایب ازدواج با همکلاسی دانشگاه (ازدواج دانشجویی)” راضی بودید؟

مقالات پیشنهادی:

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط