مهارت های لازم برای ازدواج چیست؟ ( 7 مهارت مهم)

وقتی صحبت از ازدواج و زندگی مشترک می‌شود، کمتر درباره مهارت های لازم برای ازدواج بحث می‌شود. از آن جا که این مهارت‌ها در پایداری و موفقیت یک رابطه نقش اساسی دارد در این مقاله از پرتو زندگی به معرفی مهم‌ترین مهارت های لازم برای ازدواج می‌پردازیم.

مهارت های لازم برای ازدواج چیست؟

ازدواج یکی از مهم‌ترین و شاید پیچیده‌ترین روابطی است که ما انسان‌ها در طول زندگی خود تجربه می‌کنیم. به واسطه ماهیت به شدت پویای این رابطه، نبود برخی از مهارت‌های خاص می‌تواند ما را دچار دردسر‌های مختلفی کند.

جلسات مشاوره قبل از ازدواج به درک مهارت‌ های رفتاری در ازدواج و تمرین آن کمک می‌کند. در ادامه مهم‌ترین مهارت های لازم برای ازدواج ذکر می‌شود:

قدم اول: خودشناسی

مهارت های رفتاری در ازدواج چیست؟
مهارت های رفتاری در ازدواج چیست؟

خودشناسی یکی از اولین مهارت های لازم برای ازدواج است. ما تا زمانی که خود را به خوبی نشناسیم، نقاط ضعف و نیازهای خود را درک نکنیم و خود را دوست نداشته باشیم، نمی‌توانیم در یک رابطه مهمی ‌مانند ازدواج موفق باشیم.

خودشناسی به شما کمک می‌کند تا بتوانید خود را به همسرتان بهتر معرفی کرده و حساسیت‌ها و علایق خود را با او به اشتراک بگذارید.

این امر می‌تواند از چالش‌های بسیاری جلوگیری کند. رابطه‌ای که حد و مرز آن مشخص باشد، سریع‌تر به بار می‌نشیند.

مهارت های لازم برای ازدواج موفق: صبر و درک متقابل

یکی از مهارت های لازم برای ازدواج، درک متقابل طرف مقابل و صبوری است. شریک زندگی شما فردی متفاوت است و ممکن است شبیه شما نباشد، مانند شما فکر نکند و نسبت به مسائل خاصی واکنش مشابهی نداشته باشد.

درک متقابل به شما کمک می‌کند تا رفتارهای او را در چارچوب فکری‌اش سنجیده و درک کنید. بدیهی است که این موضوع بدون صبوری امکان پذیر نیست.

صبر و درک متقابل یکی از مهارت های لازم برای ازدواج موفق است.

مهارت های لازم جهت ازدواج: خوب گوش دادن

زمانی که برای حل مشکلی در رابطه زناشویی یا عاطفی خود به مشاور مراجعه می‌کنید، یک نکته مدام تکرار می‌شود: با یکدیگر صحبت کنید.

خوب گوش دادن یکی از مهارت های لازم برای ازدواج است. در صورت نبود این مهارت، شریک زندگی شما دچار احساس نادیده گرفته شدن می‌شود.

فرصت ابراز نظر و حتی به اشتراک گذاشتن احساسات و نیازها در چنین شرایطی از طرفین گرفته می‌شود و بسیاری از مشکلات رابطه، مسکوت باقی می‌ماند.

خوب گوش دادن به معنای ایجاد فرصتی برای صحبت کردن (به دور از کودکان، تلفن همراه، تلویزیون و سایر افراد)، عدم قضاوت همسرتان بر پایه صحبت‌هایش و درک او است.

عدم برقراری ارتباط و یا تقویت این مهارت، می‌تواند به مرور زمان چالش‌های کوچک رابطه را به مشکلاتی بزرگ و غیر قابل حل تبدیل کند.

مهارت های لازم برای ازدواج: حل مسئله

ازدواج پیوندی است که در جریان امواج زندگی، باید آن را حفظ کنید. در طول زندگی مشترک، شما ممکن است با چالش‌های فردی و خانوادگی زیادی روبرو شوید.

مهارت حل مسئله، توانایی است که به شما در این راه کمک می‌کند. مهارت حل مسئله در واقع توانایی است که هر فردی در زندگی شخصی خود نیز باید آن را تقویت کند. این موضوع می‌تواند به دوام زندگی و ایجاد محیطی امن و آسوده برای فرزندان‌تان، کمک کند.

مهارت های لازم برای ازدواج: مهارت دوست داشتن

دوست داشتن از مهارت های لازم برای ازدواج است
دوست داشتن از مهارت های لازم برای ازدواج است

شاید تعجب کنید اما دوست داشتن نیز یک مهارت است که باید آن را یاد بگیریم. غرق کردن همسرمان در دریایی از عشق و محبت شاید رومانتیک به نظر برسد، اما می‌تواند نتیجه‌ای معکوس داشته باشد.

بی توجهی و سرد برخورد کردن در یک رابطه عاشقانه نیز به مرور می‌تواند نتیجه‌های منفی به همراه داشته باشد.

توجه کردن به همسرتان، مهرورزی به او، قدردانی و ستایش او و حتی در صورت لزوم، انتقاد از او باید بر پایه تعادل و توازن باشد. پیدا کردن این حد تعادل نیز یکی از مهارت ‌های لازم برای ازدواج محسوب می‌شود.

مهارت های لازم برای ازدواج: کار تیمی

کار تیمی مهارتی است که در دوران دبستان به کودکان آموزش داده می‌شود و لازمه کسب این مهارت سازش، دلسوزی، درک متقابل و صبر است.

ازدواج نیز نوعی شراکت و همکاری 24 ساعته است و بدیهی است که پایداری آن، کار تیمی طرفین را می‌طلبد.

شما و همسرتان امور مشترک زیادی مانند رسیدگی به خانه، سرمایه گذاری برای آینده، سفرهای دو نفره و مهم تر از همه، تربیت فرزندان دارید.

بدیهی است که در چنین شرایطی، اگر هر یک از طرفین با مهارت‌های مرتبط با کار تیمی آشنا نباشد، جنبه‌های مختلفی از زندگی ممکن است از تعادل خارج شده و ازدواج با چالش روبرو شود.

مهارت های لازم برای ازدواج: توجه به روابط جنسی

روابط جنسی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های ازدواج و زندگی مشترک است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. از آن جایی که در کشور ما آموزشی در این زمینه وجود ندارد، ضرورت آموزش پیش از ازدواج در این مساله اهمیت پیدا می‌کند.

بهداشت شخصی در روابط جنسی، پیشگیری‌ها و هم‌چنین درک نیازهای جنسی خود و طرف مقابل، موضوعاتی است که نباید نادیده گرفته شود. آشنایی با این مسائل یکی از آگاهی های لازم قبل از ازدواج است.

کلام آخر

خودشناسی، حل مسئله، خوب گوش دادن و دوست داشتن برخی از مهم‌ترین مهارت های لازم برای ازدواج است.

از مقاله “مهارت های لازم برای ازدواج چیست؟ ( 7 مهارت مهم)” راضی بودید؟

پیشنهاد می‌شود بخوانید:

 

5/5 - (1 امتیاز)
محسن آفرینش

محسن آفرینش

این یک نمونه برای تکمیل این بخش است. این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط