نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج و 4 دلیل رایج آن + راه حل

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج یکی از علل شکست در ازدواج و جدایی است چرا که نبود رابطه جنسی با آسیب‌های مختلف روحی و روانی همراه است. در این مقاله دلایل نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج و راه‌های درمان بررسی می‌شود.

رابطه جنسی در واقع مرز میان یک دوستی افلاطونی و یک رابطه عاشقانه را مشخص می‌کند و یکی از باید‌های ازدواج است. اما زوج‌ها گاهی در مراحلی از زندگی مشترک خود در برقراری رابطه جنسی دچار مشکل می‌شوند.

نبود رابطه جنسی یا کاهش آن در هر مرحله‌ای از ازدواج ممکن است رخ دهد که این موضوع پس از بچه دار شدن، رایج تر است. نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج، مشکلی شناخته شده است اما باید آن را جدی گرفت، چرا که این موضوع می‌تواند زمینه ساز مشکلات بزرگ‌تری در آینده شود.

برای بررسی و حل مشکل نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج می‌توانید از مشاوره زناشویی و زوج درمانی پرتو زندگی بهره مند شوید.

دلایل نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج چیست؟

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج می‌تواند به خاطر دلایل متعددی رخ دهد. مشکلات شخصی، بهداشتی و حتی سبک زندگی می‌تواند بر روی این موضوع تاثیر بگذارد. در این بخش برخی از رایج‌ترین علت نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج را مرور خواهیم کرد:

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج دلایل مختلفی دارد
نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج دلایل مختلفی دارد

سلامتی بدن

سلامت جسمی ‌و روانی کلی یک فرد می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر میل جنسی او داشته باشد. مصرف برخی از داروها، شیمی ‌درمانی، مشکلات عروقی و حتی نداشتن خواب کافی و یا یک رژیم غذایی بد می‌تواند بر روی میل جنسی افراد تاثیر منفی داشته باشد.

از سوی دیگر استرس، فشارهای روانی، غم، افسردگی و تجربه‌های بد از رابطه جنسی می‌تواند از نظر روحی و روانی بر روی میل جنسی افراد اثر منفی داشته باشد. برای درمان استرس، افسردگی، وسواس و… می‌توانید به جلسات روان درمانی مراجعه کنید.

ناسازگاری میل جنسی

میل جنسی افراد و زمان‌هایی که ممکن است یک فرد تمایل به برقراری رابطه جنسی داشته باشد، مشابه نیست. ممکن است یکی از زوجین به برقراری ارتباط تمایل داشته و دیگری، این احساس را نداشته باشد.

در چنین شرایطی زوجین ترجیح می‌دهند صبر کرده تا زمانی که هر دو مایل به برقراری رابطه جنسی باشند. این موضوع می‌تواند تعداد روابط جنسی را کاهش داده و حتی آن را برای چندین ماه به طور کامل قطع کند.

استرس و فشار روحی

بر کسی پوشیده نیست که استرس و فشار روانی بیش از حد، می‌تواند جنبه‌های مختلف سلامتی افراد را تحت الشعاع قرار دهد و میل جنسی نیز از این قاعده مستثنی نیست. همچنین مطالعات ثابت کرده که هورمون استرس (کورتیزول) به طور مستقیم بر روی میل جنسی افراد تاثیر منفی دارد.

زایمان

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند مادران پس از زایمان برای برقراری رابطه جنسی بین 4 الی 6 هفته صبر کنند. گاهی بهبود فیزیکی مادران بیش از این زمان طول کشیده و برقراری رابطه جنسی در این میان، امکان پذیر نیست.

اگرچه این بازه زمانی چندان طولانی نیست اما گاهی افراد پس از زایمان از نظر روحی و عاطفی، آمادگی کافی برای برقراری رابطه جنسی را ندارند. استرس مراقبت از نوزاد، خستگی و تغییرات هورمونی تنها برخی از عواملی هستند که در این شرایط می‌تواند بر کاهش میل جنسی افراد تاثیر بگذارد.

برای حل مشکل نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج چه باید کرد؟

عوارض نداشتن رابطه برای مرد چیست؟
عوارض نداشتن رابطه برای مرد چیست؟

باید توجه داشته باشید که هیچ میزان دقیقی از تعداد دفعات رابطه جنسی در یک رابطه استاندارد وجود ندارد. آنچه که مهم است، وجود صمیمیت فیزیکی و عاطفی با شریک زندگی‌تان و رضایت هر دو شما از ازدواج است. از مقایسه رابطه و ازدواج خود با دیگران خودداری کنید، چرا که هر رابطه‌ای منحصر به فرد است.

منشا نبود رابطه جنسی در رابطه شما چیست؟ در صورتی که نبود رابطه جنسی در رابطه‌تان، مشکلی برایتان ایجاد کرده، بهتر است این موضوع را ریشه یابی کنید. در صورتی که عدم تمایل به رابطه جنسی ناشی از مشکلات فیزیکی است، پزشکان می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

در صورتی که مشکلات روحی و عاطفی موانعی را ایجاد کرده، مشاوران و درمانگران می‌توانند در این راه به یاری شما بیایند. در برخی از زوجین مساله طلاق بخاطر نداشتن رابطه مطرح می‌شود که لازم است به سکس تراپیست مراجعه شود.

نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج، یک زنگ خطر است که باید جدی گرفته شود. این موضوع باید ریشه یابی شده و زوج‌ها در این خصوص به مشاور مراجعه کنند. امیدواریم مقاله “نداشتن رابطه جنسی بعد از ازدواج و 4 دلیل رایج آن + راه حل” به شما کمک کرده باشد.

مقاله پیشنهادی: بعد از طلاق عاطفی چه باید کرد

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط