مراسم ازدواج در اسکاتلند + 3 آداب و رسوم خاص آن

آداب و رسوم مراسم ازدواج در اسکاتلند مانند بسیاری از کشورهای دیگر به سنت‌ و فرهنگ قدیمی آن‌ها اشاره دارد. سنت‌های مرتبط با ازدواج در کشورهای مختلف، شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارد اما این مراسم در برخی از کشورها متفاوت تر برگزار می‌شود. به همین منظور در این مقاله از پرتو زندگی به بررسی رسومات ازدواج در اسکاتلند می‌پردازیم.

آداب و رسوم مراسم ازدواج در اسکاتلند

یکی از رسومات ازدواج در اسکاتلند این است که عروس و داماد، پیش از فرا رسیدن روز مهمانی، هدیه‌ای برای یکدیگر بخرند. این هدیه معمولا لباسی است که افراد قرار است در روز مهمانی بپوشند. دامادهای اسکاتلندی معمولا هزینه لباس عروس را پرداخت می‌کنند و در مقابل، عروس نیز بخشی و یا تمام لباس داماد را خریداری می‌کند.

علاوه بر لباس عروس، معمولا دامادهای اسکاتلندی گل سینه‌ای را نیز به عروس هدیه می‌دهند تا به عنوان نمادی از شانس و خوشبختی، آن را در روز عروسی استفاده کند. سنجاق سینه‌ عروس‌های اسکاتلندی، معمولا از جنس نقره است و شمایل دو قلب بر روی سطح آن حک شده است.

پیش از آغاز مراسم ازدواج در اسکاتلند، در سرزمین‌های شمالی این کشور مرسوم است که یک خانم مسن و متاهلی که از زندگی خود رضایت دارد، پاهای عروس را با آب بشوید. این فرد می‌تواند از اقوام و یا دوستان یکی از زوجین باشد. البته در گذشته، به جای شستن پای عروس با آب، آن را به روغن و خاکستر آغشته می‌کردند.

آداب و رسوم ازدواج در اسکاتلند چگونه است؟

نوشیدن از جام عشق از رسومات مراسم ازدواج در اسکاتلند است
نوشیدن از جام عشق از رسومات مراسم ازدواج در اسکاتلند است

مراسم ازدواج در اسکاتلند معمولا در کلیسا برگزار می‌شود. البته در طی سال‌های اخیر، اکثر زوج‌های اسکاتلندی به ازدواج‌های مدنی روی آورده‌اند.

ازدواج‌های مدنی بار مذهبی ندارند و تنها به صورت قانونی در کشور ثبت می‌شوند. این در حالی است که ازدواج‌های مذهبی در کلیساها اجرا شده و بیشتر با شکل سنتی رسومات ازدواج در کشور اسکاتلند همخوانی دارد. قبل از شروع عقد، ساقدوش‌ها وارد کلیسا شده و پس از آن داماد مسیر درب تا محراب را طی می‌کند.

در نهایت نیز عروس به همراه پدر، برادر، پدربزرگ یا یکی از اعضای خانواده خود، به محراب می‌آید. پیش از آغاز مراسم عقد، عروس معمولا یک جام نقره‌ای را از نوشیدنی( معمولا شراب یا ویسکی) پر می‌کند. این جام تحت عنوان جام عشق شناخته شده و پس از اتمام عقد، تمامی ‌حاضرین مراسم می‌توانند از آن جرعه‌ای بنوشند.

پس از انجام مراسم عقد نیز، عروس و داماد محراب را ترک کرده و از کلیسا خارج می‌شوند. اسکاتلندی‌ها معتقدند اگر عروس و داماد پس از خروج از کلیسا، دو بار از روی آب رد شوند، خوشبخت می‌شوند.

آداب و رسوم جشن عروسی اسکاتلندی چیست؟

اسکاتلندی‌ها بر خلاف مردمان اکثر کشورهای جهان، به جشن‌های پر زرق و برق و لوکس اعتقادی ندارند. “عروسی یک پنی” رسمی‌ جالب و اقتصادی در کشور اسکاتلند است و به این معناست که تمامی ‌مهمانان جشن عروسی، مقداری غذا با خود به جشن می‌آورند. بدین ترتیب، پذیرایی مهمان‌ها از سوی خودشان تامین شده و عروس و داماد، بابت این موضوع هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند!

هیچ عروسی بدون مراسم رقص تکمیل نمی‌شود. در عروسی‌ اسکاتلندی نیز مانند سایر نقاط جهان، این عروس و داماد هستند که رقص را آغاز می‌کنند. مراسم رقص با ورود عروس و داماد به جایگاه آغاز می‌شود. پس از عروس و داماد ساقدوش‌ها به جایگاه رقص آماده و سپس خانواده‌های درجه یک عروس و داماد به آن‌ها می‌پیوندند.

در پایان نیز سایر مهمان‌ها به عروس و داماد پیوسته و بخش جذاب مهمانی آغاز می‌شود. معمولا رقص و پایکوبی در عروسی‌های اسکاتلندی تا پاسی از شب ادامه دارد. از رسومات مراسم ازدواج در اسکاتلند این است که مهمان‌ها در حال رقصیدن، عروسی را ترک می‌کنند!

در روستاهای کوچک، معمولا مهمان‌ها در کنار عروس و داماد با پای پیاده، مسیر محل جشن تا خانه عروس و داماد را می‌رقصند! در این مسیر، افرادی که به خانه خود می‌رسند، جمعیت مهمان‌ها را ترک کرده و در نهایت عروس و داماد به همراه خانواده درجه یک به خانه عروس می‌رسند.

 

از رسومات ازدواج در اسکاتلند، لباس خاص داماد است.
از رسومات ازدواج در اسکاتلند، لباس خاص داماد است.

 

برخی از سنت‌های جالب ازدواج در اسکاتلند

شاید جالب باشد بدانید که اسکاتلندی‌ها نیز با رسم شاباش دادن آشنا هستند! پس از خارج شدن عروس از ماشین یا کالسکه در مقابل کلیسا، معمولا پدر عروس سکه‌هایی را روی سر عروس می‌ریزد، یا آن‌ها را به به کودکان حاضر در مراسم اهدا می‌کند. اسکاتلندی‌ها معتقدند که این سکه‌ها شانس به همراه دارد.

یکی از آداب و رسوم ازدواج در اسکاتلند این است که عروس‌های اسکاتلندی معتقدند برای رفتن به کلیسا، حتما باید با پای راست از خانه یا آرایشگاه خارج شوند. آن‌ها بر این باورند که این عمل برایشان سعادت به همراه دارد!

عروس‌های اسکاتلندی معمولا یک شاخه گل هدر سفید را در دسته گل خود پنهان می‌کنند. این گل یک گیاه افسانه‌ای در میان اسکاتلندی‌ها و یکی از نماد‌های این کشور است.

کلام آخر

مراسم ازدواج در اسکاتلند بیشتر اوقات در کلیسا برگزار شده و همه مهمانان از جام نقره‌ای معروف به جام عشق جرعه‌ای نوشیدنی مخصوص مراسم را می‌نوشند. یکی از رسومات جالب ازدواج در اسکاتلند این است که مهمانان مجلس عروسی را با رقص ترک می‌کنند.

از مقاله “مراسم ازدواج در اسکاتلند + 3 آداب و رسوم خاص آن” راضی بودید؟

4.3/5 - (3 امتیاز)

مقالات مرتبط