ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن، مسئله این است!

ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن

درباره ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن، مشاوران و جامعه شناسان باورهای مختلفی دارند. با رواج پیدا کردن ازدواج مدرن در ایران، برخی معتقدند که دیگر دوران ازدواج‌ سنتی به سر آمده و عده‌ای دیگر بر این باورند که شکل سنتی ازدواج، دوام بیشتری دارد.

در این مقاله ازدواج سنتی و مدرن قصد داریم به بررسی کامل مزایا و معایب ازدواج سنتی و مدرن پرداخته و به سوال تفاوت ازدواج سنتی و مدرن چیست پاسخ دهیم.

ازدواج سنتی چیست؟

در ایران ازدواج‌های سنتی از گذشته امری رایج بوده است. در این نوع ازدواج، خانواده‌ها به یکدیگر معرفی می‌شوند. مثلا فردی از اقوام، دوستان و یا همکاران، خانواده‌های دختر و پسر را به یکدیگر معرفی می‌کنند.

ازدواج‌ سنتی بر اساس هنجارهای تاریخی و فرهنگی یک جامعه و با هدف تشکیل خانواده، صورت می‌گیرد. به بیان دیگر در این شکل از ازدواج، خانواده‌ها برای فرزندان خود همسر انتخاب کرده و خود افراد دخالت چندانی در این امر ندارند.

معمولا در ازدواج سنتی، دختر و پسر اولین بار در روز خواستگاری و در حضور خانواده یکدیگر را می‌بینند. سپس صحبت‌های مرسوم انجام شده، مدتی به آشنایی می‌گذرد و تاریخ عقد تعیین می‌شود.

انتخاب بین ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن امری چالش برانگیز است
انتخاب بین ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن امری چالش برانگیز است

مزایای ازدواج سنتی و معایب آن

ازدواج سنتی نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی و آسیایی نیز رواج دارد. ازدواج سنتی مزایا و معایبی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌شود:

فرصت کوتاه برای آشنایی:

در ازدواج‌ سنتی معمولا فاصله زمانی میان آشنایی اولیه و عقد، کوتاه است. یکی از مهم ترین چالش‌های مقابل دختر و پسر در ازدواج‌های سنتی، عدم شناخت دقیق و کامل طرفین پیش از ازدواج است. از سوی دیگر، از آنجا که دختر و پسر رابطه را با هدف ازدواج آغاز می‌کنند، در این مدت زمان تلاش کرده تا خود را مقبول جلوه دهند.

تاییدیه پدر و مادر:

یکی دیگر از نکات مهم در دو راهی ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن تاییدیه خانواده‌ها است. اگرچه دخالت والدین در ابتدا امری خوشایند نیست، اما نظارت آن‌ها در تمام مراحل انتخاب همسر، نقطه قوت ازدواج سنتی است.

دختر و پسر ممکن است در فرایند آشنایی به واسطه هیجانات و علاقه، چشمان خود را بر روی بسیاری از مشکلات ببندند، اما والدین با تجربه و دانشی که داشته، می‌توانند فرزند خود را از بسیاری از اشتباهات حفظ کنند. پدر و مادر با خصوصیات فرزند خود آشنا هستند، نشانه‌های خطر را می‌شناسند و به شکل دقیق تری رفتار خانواده مقابل را می‌سنجند.

دخالت مستقیم خانواده‌ها:

اگر قصد دارید به صورت سنتی ازدواج کنید، آماده دخالت خانواده‌ها در زندگی خود باشید. ازدواج‌ سنتی زیر نظر والدین صورت گرفته و معمولا پس از ازدواج، حضور والدین در تصمیم گیری‌ها، احساس می‌شود. یکی از مشکلات ازدواج سنتی، ایجاد یک مرزبندی مشخص میان زندگی خصوصی و زندگی خانوادگی پس از ازدواج است.

برای رزرو وقت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین با بهترین دکتر مشاوره قبل از ازدواج پرتو زندگی می‌توانید با شماره تلفن 09350628212 تماس بگیرید.

ازدواج مدرن چیست؟

در طی چند دهه اخیر، شکل ازدواج در ایران تغییر کرده است. امروزه نسل جوان دوست دارد شریک زندگیش را خودش انتخاب کند. در ازدواج مدرن، خانواده‌ها نقش پررنگی ندارند. این شکل از ازدواج بر پایه عشق و علاقه میان دو طرف شکل گرفته و زمانی که طرفین به شناخت کافی از یکدیگر رسیدند، رسمی می‌شود.

در ازدواج مدرن و امروزی دختر و پسر با یکدیگر آشنا می‌شوند و زمان زیادی را با هم گذرانده تا یکدیگر را بهتر بشناسند. سپس با معرفی خانواده‌ها به یکدیگر، مقدمات ازدواج را فراهم می‌کنند.

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن

اگرچه ازدواج مدرن در ایران محبوبیت زیادی پیدا کرده، اما این بدان معنا نیست که عاری از عیب و نقص است. در ادامه برخی از مهم ترین مزایا و معایب ازدواج مدرن بررسی می‌شود.

شناخت بهتر یکدیگر:

شناخت یکدیگر یکی از تفاوت‌های اساسی در ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن است. طولانی شدن زمان آشنایی در ازدواج مدرن سبب افتادن ماسک‌ها و نمایان شدن خود واقعی افراد می‌شود.

کمتر کسی می‌تواند برای مدت زیادی تظاهر کند که فردی دیگر است و یا علایق و آرزوهای مشترکی با شما دارد. در نتیجه در این شکل از ازدواج، افراد معمولا شناخت بهتری از یکدیگر دارند.

نظارت نداشتن خانواده‌ها:

یکی از معایب ازدواج مدرن این است که بدون نظارت کامل پدر و مادر صورت گرفته و این می‌تواند زمینه ساز مشکلاتی باشد. البته اگر فرهنگ ازدواج مدرن در خانواده‌ها جا افتاده باشد، دختر و پسر می‌توانند بدون هیچ ترسی از همان ابتدای راه، خانواده‌ها را در جریان گذاشته و زیر نظر آن‌ها به روابط خود ادامه دهند.

در ازدواج مدرن، دختر و پسر بخصوص در سنین پایین تر، ممکن است چشم خود را بر روی اختلافات فرهنگی، کمبود‌ها و ایرادات اخلاقی ببندند و همه چیز را فدای دوست داشتن‌های افراطی خود کنند.

مزایای ازدواج مدرن چیست؟ مزایای ازدواج سنتی چیست؟
مزایای ازدواج مدرن چیست؟ مزایای ازدواج سنتی چیست؟

ازدواج سنتی یا مدرن؟

در این مقاله با بررسی کلی مزایا و معایب ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن، تلاش کردیم تا تفاوت‌ها و واقعیت‌های موجود در این دو نوع از ازدواج را بررسی کنیم. فراموش نکنید که هیچ یک از این شیوه‌ها کاملا بد یا کاملا خوب نیست و این شما هستید که باید در نهایت با چشمانی باز و فارغ از هیجانات و احساسات، در خصوص شریک زندگیتان تصمیم بگیرید.

چه برای ازدواج سنتی و چه برای ازدواج امروزی، نیاز است از مشاورین ازدواج راهنمایی بگیرید. مشاوره قبل از ازدواج به شما در تصمیم گیری صحیح و به دور از هیجان کمک زیادی می‌کند.

سوالات متداول ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن

مزایا و معایب ازدواج سنتی و مدرن چیست؟

امکان شناخت در ازدواج سنتی کمتر از ازدواج مدرن است چرا که در ازدواج مدرن دو طرف زمان بیشتری را با هم می‌گذرانند. از طرفی در ازدواج مدرن نظارت خانواده‌ها کمتر است که این مساله می‌تواند مشکلاتی را در آینده ایجاد کند. اما ازدواج سنتی با نظارت خانواده‌ها انجام می‌شود.

ازدواج سنتی یا مدرن؟

انتخاب بین ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن دغدغه بسیاری از جوانان است. اما مساله‌ای که اهمیت دارد شناخت کامل طرف مقابل است. از آن جا که ازدواج سنتی و مدرن هر کدام معایب و مزایای خود را دارد قدم مهم در تصمیم گیری، مراجعه طرفین به مشاوره ازدواج است.

از مقاله”ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن، مسئله این است!” راضی بودید؟

مقالات پیشنهادی پرتو زندگی به شما:

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط