آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است: پاسخ به سوالی رایج!

آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟ این پرسشی رایج است که ذهن بسیاری از جوانان در شرف ازدواج را به خود مشغول می‌کند. به همین دلیل در این مقاله از پرتو زندگی به بررسی سوال آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است یا خیر می‌پردازیم.

آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

برای انجام مشاوره قبل از ازدواج، افراد باید زمان، انرژی و البته هزینه صرف کنند و طبیعی است که اهمیت و یا ضروری بودن این فرایند را زیر سوال ببرند.

بنابراین، اگر شما نیز با خود فکر می‌کنید که آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است یا خیر ادامه این مقاله را از دست ندهید.

برای پاسخ دادن به این پرسش که آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است، اجازه دهید با یک مثال آغاز کنیم. کشتی را تصور کنید که برای یک سفر دریایی طولانی آماده می‌شود.

شما به عنوان یکی از مسافران و سرمایه گذاران این کشتی، دو راه پیش رو دارید: از تیم فنی بخواهید کشتی را پیش از آغاز سفر بازبینی کند یا با تکیه بر شانس و اقبال، سفر خود را آغاز کنید.

احتمالا شما در صورت بروز حادثه و غرق شدن کشتی، کشتی‌های کمکی را خواهید فرستاد تا بلکه بتوانید جان مسافران را نجات دهید. بدیهی است که هر عقل سلیمی، پیشگیری را بهتر از درمان می‌داند.

حالا تصور کنید ازدواج، همان سفر دریایی است که یک زوج قرار است با یکدیگر آغاز کنند. این مسیر پرفراز و نشیب است و نمی‌توان چالش‌ها و خطرات راه را پیش بینی کرد.

مشاوره قبل از ازدواج، می‌تواند همان بازبینی فنی باشد که طرفین را از مشکلات احتمالی موجود در مسیر و روش‌های مقابله با آن، آگاه می‌کند.

در خلال فرایند مشاوره قبل از ازدواج، دو طرف یکدیگر را بهتر شناخته، اهداف مشترک و نقطه نظرات متقابل را درک می‌کنند و با کمک مشاوران با تجربه، می‌توانند برای حل بسیاری از مشکلات، خود را آماده کنند.

مشاوره ازدواج به انتخاب صحیح کمک می‌کند
مشاوره ازدواج به انتخاب صحیح کمک می‌کند

آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است: افرادی که از مشاوره فراری‌اند!

طرح این پرسش که آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است یا خیر، می‌تواند نتیجه نگاه بدبینانه‌ای باشد که افراد نسبت به فرایند مشاوره دارند.

به طور کلی، افراد زیادی نسبت به انجام مشاوره در هر زمینه‌ای (عاطفی، خانوادگی و حتی شغلی) حس تدافعی دارند.

این حس قابل درک است، چرا که در خلال فرایند مشاوره شما درباره خصوصی‌ترین و پنهانی‌ترین ترس‌ها، امید‌ها، ضربات روحی و آرزوهایتان صحبت می‌کنید.

در حالت عادی، ممکن است شما تمام تلاش خود را انجام دهید تا این عواطف و احساسات در امن‌ترین و عمیق‌ترین نقطه روح و قلبتان پنهان شود.

بسیاری از افراد ممکن است این عواطف و احساسات را نقطه ضعف خود بدانند و نخواهند آن را با کسی در میان بگذارند، حتی با شریک زندگی خود!

بدیهی است که جلسات مشاوره، می‌تواند بار روحی و عاطفی سنگینی را برای این افراد به دنبال داشته باشد.

با این حال، آینده یک ازدواج یا رابطه عاطفی برای همه اهمیت دارد. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، به واسطه تعهد و عشقی که نسبت به دیگری و رابطه خود حس کرده، به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می‌کنند.

بسیاری از مشاوران معتقدند اگر فردی از شرکت در جلسات مشاوره، حتی امتحان کردن این جلسات برای یک الی دو بار، خودداری کند باید این رفتار را نوعی زنگ خطر دانست!

چرا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است؟

جلسات مشاوره ازدواج فضایی استاندارد، امن و قابل اطمینان است تا شما، خود و طرف مقابل‌تان را بهتر بشناسید، مهارت‌های تعامل و حل مشکل را به صورت یک کار گروهی یاد بگیرید و همچنین انتظارات و توقعات خود را در چارچوبی استاندارد و مناسب بیان کنید.

در جلسات مشاوره شما قادر هستید آزادانه احساسات و افکار خود را پیرامون موضوعات مختلف به اشتراک بگذارید.

این فرصتی برای زوج‌های جوان است تا خارج از هیاهوی جشن و پایکوبی و هیجانات عشقی نو، به صورت منطقی رابطه و آینده خود را بازنگری کنند.

آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است
آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است

کلام آخر

سوال آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است به یکی از بهانه‌های افراد برای مراجعه نکردن به مشاوره تبدیل شده است که با اندکی تحقیق و بررسی می‌توان به اهمیت مشاوره ازدواج در زندگی مشترک پی برد.

از مقاله “آیا مشاوره قبل از ازدواج ضروری است: پاسخ به سوالی رایج!” راضی بودید؟

مقالات مرتبط:

5/5 - (1 امتیاز)
محسن آفرینش

محسن آفرینش

این یک نمونه برای تکمیل این بخش است. این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط