تست های مشاوره قبل از ازدواج: بررسی 4 تست ازدواج

تست های مشاوره قبل از ازدواج

تست های مشاوره قبل از ازدواج با هدف کمک به زوجین برای شناخت بیشتر یکدیگر طراحی شده است. در این مقاله از پرتو زندگی به بررسی موضوعات مطرح شده در تست مشاوره قبل ازدواج و انواع این تست‌ها می‌پردازیم.

با گذراندن تست مشاوره ازدواج در حضور روانشناس، شما می‌توانید لایه‌های عمیق فکری، شخصیتی و باورهای یکدیگر را محک بزنید. بدیهی است که هر چه شناخت و اطلاعات شما از طرف مقابل بیشتر باشد، می‌توانید تصمیم واقع بینانه‌تر و بهتری بگیرید.

تست ازدواج باعث شده تا خود را در شرایط چالش برانگیزی که ممکن است روزی در زندگی زناشویی شما رخ دهد، تصور کرده و سپس تصمیم‌ها و نظرات خود را در این خصوص بیان کنید. این تمرین‌ها باعث شده تا در زندگی واقعی غافلگیر نشوید و در صورتی که تفاوت‌های بسیار فاحشی در برخورد و باور شما وجود داشته باشد، پیش از آنکه دیر شود، تصمیمی ‌درست بگیرید.

تست های مشاوره قبل از ازدواج متنوع است و هر کدام با اهداف خاصی طراحی شده‌اند که شما می‌توانید در یک تست یا چندین تست شرکت کنید. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج با توجه به نظر درمانگر، تست ازدواج از طرفین گرفته می‌شود.

برای اطلاع از هزینه مشاوره ازدواج آنلاین و رزرو وقت مشاوره با شماره 09350628212 تماس بگیرید

انواع تست های مشاوره قبل از ازدواج

همان طور که اشاره شد، تست مشاوره قبل ازدواج بسیار متنوع است و انتخاب آن‌ به تخصص و نظر مشاور یا روانشناس شما بستگی دارد. با این حال از رایج‌ترین نام تست های قبل از ازدواج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست های مشاوره قبل از ازدواج باید در حضور مشاور انجام شود
تست های مشاوره قبل از ازدواج باید در حضور مشاور انجام شود

تست MMPI

یکی از تست‌های مشهور در حوزه مشاوره قبل از ازدواج، تست MMPI (Minnesota Multiphasic Personality Inventory)  است. این تست که به نام تست شخصیت چند وجهی مینه‌سوتا هم شناخته می‌شود، برای ارزیابی شخصیت فرد قبل از ازدواج استفاده می‌شود.

با اجرای این تست، می‌توان به بررسی بیماری‌ها و اختلالات روانی فرد قبل از ازدواج پرداخت و در صورت وجود هرگونه اختلال، دو طرف را از این موضوع آگاه ساخت. این آزمون یکی از مهم‌ترین تست های روانشناسی قبل ازدواج است.

تست MMPI قادر است شخصیت فرد را در مورد بیماری‌ها و رفتارهای محتمل مورد ارزیابی قرار داده و به فرد و شریک زندگیش درک لازم را برای پیش‌بینی رفتارهای هر دو طرف در ازدواج بدهد.

تست عشق استرنبرگ (STLS):

تست عشق استرنبرگ، یکی از تست های مشاوره قبل از ازدواج است که به بررسی سه جنبه اصلی صمیمیت، شهوت و تعهد در یک رابطه می پردازد. استرنبرگ عشق را به عنوان یک مثلث در نظر گرفته که نیاز است هر یک از این سه ضلع به صورت مساوی در آن وجود داشته باشد.

به همین دلیل این تست طراحی شده است تا با استفاده از آن، میزان هر یک از این عوامل را شناسایی کرده و در زوجین اندازه آن‌ها را اندازه‌گیری کند. اگر می‌خواهید درباره عشق خود و احساسی که دارید، این سه بعد را ارزیابی کنید، می‌توانید از تست عشق استرنبرگ استفاده کنید.

مشاوران می‌توانند با کمک این تست، نوع رابطه عاطفی میان زوج را مشخص کرده و سپس به آن‌ها کمک کنند تا موارد ضعیف رابطه خود را بهبود بخشند.

تست‌ ازدواج هارتمن:

تست ازدواج هارتمن در واقع یک آزمون شخصیت شناسی است. این آزمون افراد را در چهار گروه رنگی مختلف طبقه بندی می‌کند. افراد هر گروه ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی متفاوتی دارند و بهترین شیوه تعامل اجتماعی با آن‌ها، بر اساس توضیحات تست، مشخص است. مشاوران معمولا از این تست برای شناخت بیشتر طرفین استفاده می‌کنند.

تست بلوغ عاطفی (EMS):

تست EMS یکی از تست های مشاوره قبل از ازدواج است که به روانشناسان کمک کرده تا سطح بلوغ عاطفی زوجین را ارزیابی کنند. افرادی که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند، در روابط اجتماعی و عاطفی دچار مشکل هستند. این افراد ممکن است تصمیمات غلطی در خصوص ازدواج و شریک زندگی خود بگیرند.

تست های روانشناسی قبل ازدواج چیست؟

  • تست روانشناسی نئو
  • تست روانشناسی میلون
  • تست طرحواره ها
  • تست روانشناسی MMPI
  • تست روانشناسی MBTI
  • تست ترس های قبل از ازدواج (PFS)

مقاله پیشنهادی: برای مشاوره ازدواج کجا برم

نام تست های قبل از ازدواج چیست؟
نام تست های قبل از ازدواج چیست؟

موضوعات اصلی تست مشاوره ازدواج چیست؟

تست های مشاوره قبل از ازدواج انواع مختلفی دارد که انتخاب آن‌، به نظر مشاور یا روانشناسی بستگی دارد. با این حال جلسات مشاوره ازدواج و تست‌های صورت گرفته باید چند محور اصلی و کلیدی را در بر داشته باشد که به شرح زیر است:

تربیت و فرهنگ خانوادگی

در این حوزه پارامترهایی مانند موفقیت ازدواج والدین، شیوه و محیط رشد شریک زندگی، المان‌های فرهنگی غالب خانوادگی و دوران کودکی هر یک از طرفین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

امور مالی

تست های مشاوره قبل از ازدواج به شیوه مدیریت مالی خانواده پس از ازدواج، استقلال‌های مالی طرفین، شیوه سرمایه گذاری و مدیریت هزینه‌ها با جزئیات پرداخته می‌شود.

زندگی اجتماعی

در این حوزه مشاوران ابتدا باید به زوجین کمک کنند تا نیازهای اجتماعی یکدیگر را بهتر بشناسند. آیا هر دو درونگرا هستند یا برونگرا؟ آنها چه انتظارات و توقعاتی از زندگی اجتماعی خود و یکدیگر دارند؟ سپس با توجه به این پارامترها باید در خصوص روابط مشترک و مستقل با دوستان و افراد مختلف، تصمیم گیری شود.

روش‌های حل تعارضات

اختلاف نظر در هر رابطه‌ای ممکن است وجود داشته باشد. آنچه که اهمیت دارد شیوه حل این اختلافات است. در این حوزه، مشاوران به شما کمک کرده تا تکنیک‌های حل اختلافات جدی و مدیریت احساسات و عواطف را یاد بگیرید.

از مقاله”تست های مشاوره قبل از ازدواج: بررسی 4 تست ازدواج” راضی بودید؟

مقالاتی که در حوزه ازدواج پیشنهاد می‌شود بخوانید:

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط