تست های مشاوره قبل از ازدواج چیست؟+ 3 تست معروف

تست های مشاوره قبل از ازدواج با هدف کمک به زوجین برای شناخت بیشتر یکدیگر طراحی شده است. در این مقاله از پرتو زندگی به بررسی موضوعات مطرح شده در تست های مشاوره قبل از ازدواج و انواع این تست‌ها می‌پردازیم.

شماره مشاوره قبل از ازدواج
شماره مشاوره قبل از ازدواج

تست های مشاوره قبل از ازدواج

با گذراندن تست های مشاوره قبل از ازدواج در حضور روانشناس، شما می‌توانید لایه‌های عمیق فکری، شخصیتی و باورهای یکدیگر را محک بزنید.

بدیهی است که هر چه شناخت و اطلاعات شما از طرف مقابل بیشتر باشد، می‌توانید تصمیم واقع بینانه‌تر و بهتری بگیرید.

این تست‌ها از شما می‌خواهند تا خود را در شرایط چالش برانگیزی که ممکن است روزی در زندگی زناشویی شما رخ دهد، تصور کرده و سپس تصمیم‌ها و نظرات خود را در این خصوص بیان کنید.

این تمرین‌ها باعث می‌شود تا در زندگی واقعی غافلگیر نشوید و در صورتی که تفاوت‌های بسیار فاحشی در برخورد، نگاه و باور شما وجود داشته باشد، پیش از آنکه دیر شود، تصمیمی ‌درست در این خصوص بگیرید.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مسائل مهمی مانند اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج، اختلاف طبقاتی در ازدواج، اختلاف عقاید مذهبی در ازدواج، اختلاف سن در ازدواج و… بررسی می‌شود.

موضوعات اصلی تست های مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

تست های مشاوره قبل از ازدواج باید در حضور مشاور انجام شود
تست های مشاوره قبل از ازدواج باید در حضور مشاور انجام شود

تست های مشاوره قبل از ازدواج انواع مختلفی دارد که انتخاب آن‌، به نظر مشاور یا روانشناسی بستگی دارد. با این حال جلسات مشاوره پیش از ازدواج و تست‌های صورت گرفته باید چند محور اصلی و کلیدی را در بر داشته باشد که به شرح زیر است:

تربیت و فرهنگ خانوادگی

در این حوزه پارامترهایی مانند موفقیت ازدواج والدین، شیوه و محیط رشد شریک زندگی، المان‌های فرهنگی غالب خانوادگی و دوران کودکی هر یک از طرفین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

امور مالی

تست های مشاوره قبل از ازدواج به شیوه مدیریت مالی خانواده پس از ازدواج، استقلال‌های مالی طرفین، شیوه سرمایه گذاری و مدیریت هزینه‌ها با جزئیات پرداخته می‌شود.

زندگی اجتماعی

در این حوزه مشاوران ابتدا باید به زوجین کمک کنند تا نیازهای اجتماعی یکدیگر را بهتر بشناسند. آیا هر دو درونگرا هستند یا برونگرا؟ آنها چه انتظارات و توقعاتی از زندگی اجتماعی خود و یکدیگر دارند؟

سپس با توجه به این پارامترها باید در خصوص روابط مشترک و مستقل با دوستان و افراد مختلف، تصمیم گیری شود.

ارتباط با خانواده‌ها

شاید در ابتدای ازدواج، اهمیت صحبت کردن و تصمیم گیری در خصوص ارتباطات خانوادگی را درک نکنید اما این موضوعی است که در طولانی مدت زمینه ساز چالش‌های بسیار خواهد بود.

آیا خانواده‌ها از ازدواج شما راضی هستند؟ آیا شما حمایت آن‌ها را در ازدواج خود دارید؟ در یک زمان مشخص هر چند بار قصد دارید به دیدار خانواده‌ها بروید؟ تعطیلات و جشن‌های خاص را کنار کدام خانواده خواهید گذراند؟

انواع تست های مشاوره قبل از ازدواج

همان طور که اشاره شد، تست های مشاوره قبل از ازدواج بسیار متنوع هستند و انتخاب آن‌ها به تخصص و نظر مشاور یا روانشناس شما بستگی دارد. با این حال برخی از رایج‌ترین انواع تست های مشاوره قبل از ازدواج شامل موارد زیر است:

نام تست های قبل از ازدواج چیست؟
نام تست های قبل از ازدواج چیست؟

تست‌ هارتمن:

این تست در واقع یک آزمون شخصیت شناسی است. این آزمون افراد را در چهار گروه رنگی مختلف طبقه بندی می‌کند.

افراد هر گروه ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی متفاوتی دارند و بهترین شیوه تعامل اجتماعی با آن‌ها، بر اساس توضیحات تست، مشخص است. مشاوران معمولا از این تست برای شناخت بیشتر طرفین استفاده می‌کنند.

تست عشق استرنبرگ (STLS):

این تست، عشق کامل را یک مثلث در نظر گرفته که از سه بخش صمیمیت، اشتیاق و تعهد تشکیل شده است.

رابطه‌ای که هر یک از این مولفه‌ها را نداشته باشد، دچار مشکل است و باید برای حل مشکلات، تمرکز اصلی بر روی این بخش قرار گیرد.

مشاوران و روانشناسان می‌توانند با کمک این تست، نوع رابطه عاطفی میان زوج را مشخص کرده و سپس به آن‌ها کمک کنند تا نکات ضعیف رابطه خود را بهبود بخشند.

تست بلوغ عاطفی (EMS):

همان طور که از نامش پیداست، این تست به روانشناسان کمک کرده تا سطح بلوغ عاطفی زوجین را ارزیابی کنند.

افرادی که به بلوغ عاطفی نرسیده‌اند، در روابط اجتماعی و عاطفی دچار مشکل هستند. این افراد ممکن است تصمیمات غلطی در خصوص ازدواج و شریک زندگی خود بگیرند.

از سوی دیگر، داشتن یک رابطه عاطفی با فردی که به بلوغ عاطفی نرسیده، بسیار دشوار است.

کلام آخر

تست های مشاوره قبل از ازدواج جنبه‌های مختلف یک زندگی مشترک را پوشش داده و به شما کمک می‌کند، تا با شناخت بیشتر و بهتری از شریک زندگی خود، در خصوص ازدواج و آینده‌ای مشترک تصمیم گیری کنید.

از مقاله”تست های مشاوره قبل از ازدواج چیست؟+ 3 تست معروف” راضی بودید؟

مقالاتی که در حوزه ازدواج پیشنهاد می‌شود بخوانید:

5/5 - (2 امتیاز)
محسن آفرینش

محسن آفرینش

این یک نمونه برای تکمیل این بخش است. این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.این یک نمونه برای تکمیل این بخش است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط