ازدواج با مشاغل شب کار و چالش‌ های آن

آشنایی با مشاغل شب کار

ازدواج با مشاغل شب کار چه چالش‌هایی به دنبال دارد؟ شب کاری می‌تواند به صورت بالقوه بر روی روتین خانواده و روابط عاطفی افراد تاثیر بگذارد. به همین دلیل در این مقاله از پرتو زندگی به بررسی چالش‌های ازدواج با مشاغل شب کار و راه حل‌های آن‌ می‌پردازیم.

شب کاری امری بسیار رایج در دنیا است. آمار نشان می‌دهد که در اکثر کشورهای دنیا، حدود 17 درصد از نیروی کار فعال، شب کار هستند و یا بخش اعظم کار آن‌ها در شیفت‌های شبانه انجام می‌شود. پزشکان، آتش نشان‌ها، نیروی نظامی، کارگران، کارمندان داروخانه‌های شبانه روزی، خلبانان و بسیاری از مشاغل دیگر، با واژه شب کاری و چالش آن به خوبی آشنا هستند.

این افراد مجبورند در تمام طول شب وظیفه خود را به انجام برسانند و صبح، یعنی درست زمانی که خانواده و سایر افراد جامعه خود را برای یک روز دیگر آماده می‌کنند، روز کاری خود را به اتمام برسانند.

ازدواج با مشاغل شب کار می‌تواند با چالش‌ همراه باشد
ازدواج با مشاغل شب کار می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد

چالش‌های ازدواج با مشاغل شب کار چیست؟

ازدواج با مشاغل شب کار، به طور قطع چالش‌هایی را برای رابطه شما به همراه دارد. افرادی که شب کار هستند، معمولا صبح‌ها و یا عصر‌ها را به استراحت خود اختصاص می‌دهند.

این بدان معنی است که بخش مهمی ‌از روز، این افراد باید در سکوت و آرامش استراحت کنند و احتمالا نمی‌توانند در فعالیت‌هایی مانند رسیدگی به فرزندان، شرکت در مهمانی‌ها و رسیدگی به امور منزل چندان فعال باشند.

این امر می‌تواند به مرور سردی در روابط خانوادگی را به همراه داشته باشد و حتی بر روی خلق و خوی خود فرد نیز تاثیر بگذارد. افراد شب کار ممکن است منزوی شوند و از اینکه در بسیاری از فعالیت‌های جمعی خانواده شرکت نمی‌کنند، دچار استرس و سرخوردگی شوند.

شب کاری به عنوان یکی از مهمترین ریسک‌های سلامتی انسان شناخته می‌شود. این فرایند می‌تواند موجب چاقی، افسردگی، خستگی و بیماری‌های دیگر شود.

این بدان سبب است که شب کاری ریتم طبیعی بدن را مختل کرده و اختلال به وجود آمده در چرخه خواب و بیداری، برای بدن مضر است. کمک به همسرتان در حفظ سلامتی‌اش، مسئولیت دیگری است که در ازدواج با مشاغل شب کار باید آن را بپذیرید.

حال که به صورت کلی با چالش‌های ازدواج با مشاغل شب کار آشنا شدیم، باید به یک پرسش مهم پاسخ دهیم: راه‌های مقابله با این چالش‌ها چیست؟

ازدواج با مشاغل شب کار: نظم و مسئولیت پذیری را جدی بگیرید!

خانواده مانند یک سلول زنده است و تنها زمانی می‌تواند کارایی لازم را داشته باشد که تمام ارکان آن در نظم و هماهنگی کامل با یکدیگر باشند. زوجین مسولیت اصلی حفظ این نظم را بر عهده دارند.

ازدواج با مشاغل شب کار، ممکن است توزیع مسئولیت‌ها و حفظ نظم را مختل کند اما اگر دو طرف بر سر مسئولیت‌ها و انتظارات خود از یکدیگر، توافق داشته باشند بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

به عنوان همسر یک فرد شب کار، شما باید مکمل وی در خانه و خانواده باشید. ممکن است همسر شما نتواند زمانی از روز خود را صرف رسیدگی به تکالیف فرزندان کند، اما بتواند به شما در خصوص خرید مایحتاج خانه کمک کند. با تقسیم عادلانه وظایف و متعهد ماندن به آن، بسیاری از چالش‌های روزانه در خانه برطرف می‌شود.

ازدواج با مشاغل شب کار و رسیدگی به گیاهی به نام “رابطه”

دور ماندن از جامعه، دوستان، اعضای خانواده و لذت‌های ناشی از حضور در اجتماع، امری رایج برای افراد شب کار است. آن‌ها در بخشی از شبانه روز که اکثریت جامعه مشغول خواب و استراحت هستند، کار می‌کنند. در مقابل، زمانی که اکثریت جامعه مشغول کار و فعالیت و برقراری ارتباط با یکدیگر هستند، این افراد احتمالا مشغول استراحت می‌باشند.

شما باید ارتباط موثر خود با همسرتان را حفظ کنید. نبود مکالمه و تعامل هر ازدواجی را به تباهی می‌کشاند. هم‌چنین به عنوان همسر یک فرد شب کار، شما می‌توانید پلی میان همسرتان و حلقه دوستان و آشنایان‌اش باشید.

پیغام‌های دیگران را به او برسانید، او را در جریان اخبار و رویداد‌های خانواده و دوستان قرار دهید و در تعطیلات، دورهمی‌هایی را در نظر بگیرید تا همسرتان بتواند با دوستان و خانواده‌اش زمان بیشتری را صرف کند.

برای مثال روزهای مهم تقویم زندگی‌تان مانند تولد و سالگرد ازدواج را جشن بگیرید و زمان را در کنار هم سپری کنید. شما هم چنین می‌توانید خود را در حلقه افرادی با شرایط مشابه قرار دهید و از تجربیات آن‌ها نیز استفاده کنید.

شب کاری یک امر کاملا نرمال در زندگی شماست و مراوده با افرادی که شرایطی مشابه دارند، می‌تواند به شما در پذیرش این اصل، بسیار کمک کند. فراموش نکنید که ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و برای رشد و رفاه، به همنوعان خود احتیاج داریم.

اکنون که با چالش‌های ازدواج با افراد شب کار بیشتر آشنا شدید جهت کم کردن اثرات آن در زندگی مشترک، بهتر است قبل از ازدواج از مشاور کمک بگیرید.

مهمانی‌های دوستانه به بهبود روابط افراد شب کار کمک می‌کند
مهمانی‌های دوستانه به بهبود روابط افراد شب کار کمک می‌کند

با شب کاری و احساس تنهایی ناشی از آن چه باید کرد؟

یکی از مشکلات رایج افراد شب کار و همسرانشان، احساس تنهایی است که طرفین تجربه می‌کنند. این امر کاملا طبیعی بوده ولی تنها مختص افراد شب کار و خانواده‌شان نیست!

بسیاری از افراد با روتین‌های کاری نرمال نیز ممکن است تنهایی را در طول روز تجربه کنند. اگر شب کار هستید و یا قصد ازدواج با مشاغل شب کار را دارید، باید در وهله اول دید خود نسبت به روتین زندگیتان را تغییر دهید.

شما نیز مانند میلیون‌ها انسان دیگر برای تامین معاش زندگی خود و خانواده باید چیزی در حدود هشت ساعت از شبانه روز را کار کنید. پذیرش این وظیفه و برنامه ریزی برای ساعت‌های تنهایی و یا اوقاتی که در محل کار صرف می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند.

کلام آخر

شب کاری به خودی خود می‌تواند برروی زندگی و روابط اجتماعی افراد تاثیر بگذارد. درنتیجه ازدواج با مشاغل شب کار نیاز به تقسیم وظایف بیشتر و برقراری نظم در خانواده دارد. از مقاله “ازدواج با مشاغل شب کار و چالش‌ های آن” راضی بودید؟

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط