ازدواج با فرد وسواسی + ارائه راهکار

ازدواج با فرد وسواسی

ازدواج با فرد وسواسی چه چالش‌هایی دارد؟ وسواس از اختلالات رایج در جهان است که هر کسی ممکن است به آن گرفتار شود. در این مقاله از پرتو زندگی ابتدا به بیماری وسواس و علائم آن پرداخته و سپس چالش‌های ازدواج با فرد وسواسی را بررسی می‌کنیم.

با شنیدن این‌ که فردی وسواسی است، چه تصویری در ذهن شما نقش می‌بندد؟ فردی که مدام در حال تمیز کردن بخش‌های مختلف خانه است، یا فردی که به خاطر ترس از میکروب و آلودگی، از خانه و یا حتی اتاق خود بیرون نمی‌رود؟

وسواس نوعی اختلال روانی است که تنها محدود به ترس فرد از میکروب و آلودگی نمی‌شود. وسواس با اضطراب و افسردگی رابطه مستقیم دارد. حتما می‌توانید تصور کنید که ازدواج با فرد وسواسی تا چه اندازه می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای درک این مساله ابتدا بهتر است با بیماری وسواس بیشتر آشنا شوید.

وسواس چیست؟

وسواس فکری در ازدواج
وسواس فکری در ازدواج

وسواس (ocd) نوعی بیماری روانی است که در اثر آن، فرد نسبت به نگه داشتن یک شی، تکرار یک فکر یا انجام یک عمل تمایل شدید پیدا می‌کند. افراد مبتلا به این عارضه گاهی هیچ دلیل مشخصی برای تکرار فکر یا عمل خود ندارند، اما در صورت انجام ندادن آن، دچار عصبانیت و غم می‌شوند.

نشانه‌های اولیه اختلال وسواس در دوران کودکی و نوجوانی بروز کرده و در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند در بزرگسالی مشکلات متعددی را برای فرد در تمام جنبه‌های زندگی به همراه داشته باشد. اختلال وسواس به شکل‌های مختلفی ظهور می‌کند، از جمله:

وسواس تمیزی:

افرادی که به شدت از میکروب و آلودگی می‌ترسند و به شکلی بیمارگونه (یا وسواس گونه) خود و محیط اطرافشان را تمیز می‌کنند. دست دادن با سایر افراد، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و حتی غذا خورد در رستوران برای این افراد عذاب است.

وسواس احتکار:

این افراد معمولا وسایلی که ارزش زیادی نداشته را ذخیره می‌کنند. معمولا از دور انداختن یک شی و ضررهای احتمالی آن، می ترسند.

چالش‌های ازدواج با فرد وسواسی چیست؟

افرادی که به این اختلال دچار هستند در زندگی فردی، حرفه‌ای و عاطفی خود با چالش‌های مختلفی روبرو هستند. زندگی در خانه‌ای مشترک با همسری که به اختلال وسواس تمیزی دچار است، بسیار دشوار خواهد بود. در کنار چنین همسری شما احتمالا در انجام فعالیت‌های روزانه، فعالیت‌های تفریحی و اجتماعی و حتی روابط جنسی خود دچار مشکل خواهید شد.

برای بهبود روابط جنسی در زندگی با افراد ocd پیشنهاد می‌شود به مشاوره زناشویی مراجعه کنید. اختلال وسواس همسر شما ممکن است نشانه‌های دیگری نیز داشته باشد. افرادی که به این اختلال دچار هستند معمولا خود متوجه علائم و نشانه‌های این بیماری نیستند و این شما هستید که ممکن است آن‌ها را در وهله اول تشخیص دهید.

برخی از نشانه های مرد وسواسی و زن وسواسی شامل موارد زیر است:

  • افکار وسواسی
  • نیاز دائمی ‌به تایید شدن
  • ترس شدید از میکروب
  • ذخیره اقلام بی فایده
  • شک و تردید بیش از حد
  • چیدمان مجدد وسایل به ترتیبی خاص
  • اصرار ورزیدن به حفظ تقارن هر شی یا چیدمان
  • انجام آداب و رسومی خاص و گاهی بی پایه و اساس، مانند عبور از در به روشی خاص

ازدواج با فرد وسواسی: چگونه به همسر خود کمک کنیم؟

در ازدواج با فرد وسواسی از مشاوران کمک بگیرید
در ازدواج با فرد وسواسی از مشاوران کمک بگیرید

در ازدواج با فرد وسواسی، همسر خود را تشویق کنید تا افکار و نگرانی‌های خود را یادداشت کند. این کار نه تنها از استرس فرد می‌کاهد، بلکه می‌تواند به پزشک یا مشاور در درمان اختلال وسواس نیز کمک کند.

وسواس اگرچه می‌تواند به شکلی گسترده بر روی روابط افراد تاثیر بگذارد اما در عین حال یکی از رایج‌ترین اختلالات در جهان است. خوشبختانه روش‌های درمانی موفقیت آمیز بسیار زیادی برای اختلال وسواس معرفی شده است.

برخی از آن‌ها شامل رفتار درمانی بوده و برخی دیگر از داروهای شیمیایی کمک می‌گیرند. مشاوران و روانپزشکان افرادی هستند که می‌توانند به شما در این راه کمک کنند.

با مراجعه به روانپزشک یا مشاور برای رفع چالش‌های ناشی از ازدواج با فرد وسواسی و هم‌چنین کمک به همسر خود، با راهکارهای درمانی مختلفی روبرو خواهید شد. این راهکارها به نوع اختلال وسواس همسرتان و شدت آن بستگی دارد. با این حال، برخی از اقدامات در اکثر راهکارهای درمانی مشترک هستند.

با ثبت و نگارش وقایع روزانه، شما و همسرتان می توانید موقعیت های محرک اختلال وسواس را پیدا کرده و همچنین روند بهبود و تاثیرگذاری درمان را بهتر دنبال کنید. ازدواج با فرد وسواسی می‌تواند چالش برانگیز باشد اما باید توجه داشته باشید که این اختلال، ممکن است هر زمانی در طول زندگی مشترک شما بروز کند.

برای درمان اختلال وسواس می‌توانید از مشاوره و روان درمانی پرتو زندگی توسط بهترین متخصصان بهره مند شوید. علاوه بر این اگر در دوران آشنایی متوجه شدید که طرف مقابل شما وسواسی است، حتما از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید.

کلام آخر

ازدواج با فرد وسواسی با چالش‌هایی در زندگی مشترک همراه است، اما روش‌های درمانی برای برطرف کردن وسواس وجود دارد. امیدواریم مقاله”ازدواج با فرد وسواسی + ارائه راهکار” به شما در این زمینه کمک کرده باشد.

مقالات پرطرفدار پرتو زندگی:

 

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط