ازدواج بنفش چیست؟ ( ازدواج های رنگی )

ازدواج بنفش چیست؟

احتمالا درباره ازدواج سفید، زیاد شنیده‌اید اما آیا چیزی در خصوص ازدواج بنفش می‌دانید؟ ازدواج‌ های رنگی در واقع کد‌هایی هستند که جامعه به شکل‌های کمتر شناخته شده یا مقبول ازدواج می‌دهد.

ازدواج بنفش در واقع ازدواجی است که در آن زن و شوهر به یکدیگر تمایل جنسی نداشته و صرفا پیوند آن‌ها به صورت قانونی ثبت می‌شود. این شکل از ازدواج به دلایل مختلفی ممکن است شکل بگیرد. زوج‌هایی که هر کدام تمایلات همجنسگرایانه دارند، ممکن است از این ازدواج برای ایجاد نوعی پوشش بر روی تمایلات خود استفاده کنند.

ازدواج بنفش یعنی چه؟ در کشورهایی که آزادی جنسی وجود ندارد و یا خانواده‌ و فرهنگ‌هایی که در آن‌، افراد را از ابراز آزادانه تمایلات جنسی‌شان منع می‌کند، این ازدواج شایع‌تر است.

در این شکل از ازدواج، زوج‌های همجنسگرا از نظر قانونی و در نگاه عموم مردم، با یکدیگر زن و شوهر هستند اما در باطن، هر کدام از آن‌ها ممکن است پارتنرهای جنسی متفاوتی داشته باشند. ازدواج در این شرایط، نوعی پوشش محسوب می‌شود.

بسیاری ازدواج‌های صوری یا مصلحتی را نیز در گروه ازدواج بنفش طبقه بندی می‌کنند. ازدواج صوری چیست؟ در ازدواج‌ صوری زوج‌ها بدون تمایل جنسی یا عاطفی به یکدیگر، تنها برای استفاده از مزایای قانونی ازدواج، به این کار تن می‌دهند.

این مدل ازدواج پدیده جدیدی نیست و در طول تاریخ مثال‌های مختلفی از آن وجود دارد. به عنوان مثال، تاریخ دانان بر این باورند که کاترین کورنل ( نویسنده آمریکایی) و همسرش گاثری مک کلینتاک ازدواج بنفش انجام داده‌اند. همچنین عده‌ای معتقدند که ازدواج چایکوفسکی با یکی از همسرانش نیز از این جنس ازدواج بوده است.

ازدواج های رنگی چیست؟
ازدواج های رنگی چیست؟

دلایل پیدایش ازدواج بنفش چیست؟

مهم‌ترین دلیل پیدایش ازدواج بنفش وجود خلا‌های قانونی و فرهنگی و نبود آزادی بیان است. این شکل از ازدواج در میان همجنسگراها در کشورهایی که ازدواج میان دو هم جنس آزاد و قانونی نیست، شکل می‌گیرد.

افراد برای بهره مندی از امکانات اجتماعی، حفظ امنیت خود و گاهی با هدف کاهش فشارهای خانوادگی، مجبورند تن به ازدواج دهند. ازدواج‌های معمولی برای این دسته از افراد کارایی ندارد، چرا که احتمالا در کشور محل سکونتشان، ازدواج میان دو هم جنس قانونی نیست و توجیه اجتماعی ندارد. به همین دلیل است که افراد ازدواج بنفش را انتخاب می‌کنند.

از سوی دیگر، افراد برای بهره مندی از مزایای قانونی ازدواج با شهروندان سایر کشورها، ممکن است دست به این نوع ازدواج بزنند. برای مثال در صورت ازدواج با شهروندان کشورهای اروپایی یا آمریکا، می‌توان به راحتی ویزا و سپس اقامت آن‌ها را دریافت کرد.

افرادی هستند که حاضرند با قبول ازدواج در ازای دریافت مبلغی پول، شرایط دریافت ویزا را برای طرف مقابل به وجود آورند. این نوع ازدواج صوری، تنها با هدف استفاده از مزایای قانونی ازدواج شکل گرفته و هیچ تمایل عاطفی یا جنسی میان طرفین وجود ندارد.

حتی بحران زده ترین زوج‌ها نیز در مقاطعی از زندگی خود رابطه جنسی را تجربه کرده‌اند. بنابراین این دسته از ازدواج‌های بحران زده را نمی‌توان در گروه ازدواج بنفش طبقه بندی کرد. در این نوع ازدواج، دو طرف هیچ تمایل جنسی به یکدیگر ندارند و به جز برگه‌های قانونی در اداره ثبت ازدواج، رابطه آن‌ها هیچ شباهتی به یک زوج ندارد.

ازدواج‌ بنفش چه پیامد‌هایی برای جامعه دارد؟

ازدواج بنفش درواقع ازدواجی صوری است
ازدواج بنفش درواقع ازدواجی صوری است

در نگاه اول، ازدواج بنفش به نفع جامعه است؛ آمار ازدواج را بالا می‌برد، پوششی برای روابط غیر شناخته شده انسان‌هاست و منجر به تشکیل خانواده می‌شود. در باطن اما، در ازدواج‌های بنفش چیزی به نام خانواده شکل نمی‌گیرد. واقعیت‌ها پوشیده باقی مانده و افرادی که در این شکل از ازدواج سهیم هستند، آزادی ابراز تمایلات و عقاید خود را ندارند.

چنین ازدواج‌هایی معمولا به فرزند آوری ختم نمی‌شود اما در صورت ورود یک فرزند به چنین خانواده‌ای، مشکلات متعددی در جریان رشد او بروز می‌دهد. روابط میان پدر و مادر در چنین ازدواجی عادی نیست و این امر بدون شک بر روی باورها و آموزه‌های کودک تاثیر می‌گذارد.

در صورتی که افراد درگیر چنین ازدواجی از آوردن فرزند خودداری کنند، احتمالا تحت فشار زیاد خانواده‌ها و جامعه برای این کار قرار خواهند گرفت که این امر می‌تواند سلامت روحی و روانی آن‌ها را نیز تحت الشعاع قرار دهد.

سوالات متداول

ازدواج بنفش چیست؟

ازدواج بنفش یکی دیگر از انواع ازدواج‌ های رنگی است که بیشتر با هدف پوشش برای پنهان کردن گرایشات جنسی انجام می‌شود.

مشکلات ازدواج‌های بنفش چیست؟

در این نوع ازدواج خانواده شکل نگرفته و منجر به فرزندآوری نمی‌شود. از طرفی فشار خانواده بر زوجین برای داشتن فرزند باعث آسیب به سلامت روحی افراد می‌شود.

یکی دیگر از انواع ازدواج‌های عجیب در دنیا ازدواج با خود است که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله آن سری بزنید. از مقاله”ازدواج بنفش چیست؟ ( ازدواج های رنگی )” راضی بودید؟

 

5/5 - (3 امتیاز)

مقالات مرتبط