رسومات ازدواج در ایرلند: ازدواج به سبک ایرلندی

از رسومات ازدواج در ایرلند چه می‌دانید؟ ایرلند از کشورهای اروپایی است که آداب و رسوم خاصی برای ازدواج و مراسم عروسی دارد. در این مقاله از پرتو زندگی قصد داریم رسومات ازدواج در ایرلند را معرفی کرده و برخی از جالب‌ترین بخش‌های این مراسم را مرور کنیم.

رسومات ازدواج در ایرلند

ازدواج فرصتی برای ادای دین به سنت و آداب و رسوم خانواده‌ها می‌باشد و بدیهی است که این آداب و رسوم در کشورهای مختلف و حتی شهرهای مختلف یک کشور، با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. مردمان سرزمین ایرلند تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته که این امر را می‌توان در مراسم رسمی ‌و خانوادگی، از جمله جشن ازدواج آن‌ها به خوبی دید.

عروسی‌های ایرلندی پر از نماد و آداب و رسوم مختلف هستند که شنیدن در مورد آن‌ها خالی از لطف نیست. برای آشنایی با سنت‌های ازدواج در یک کشور اروپایی دیگر پیشنهاد می‌شود مقاله آداب و رسوم ازدواج در اسکاتلند را بخوانید.

رسومات ازدواج در ایرلند: گره زنی

گره زنی از مهم‌ترین رسومات ازدواج در ایرلند است
گره زنی از مهم‌ترین رسومات ازدواج در ایرلند است

گره زنی یک مراسم اصیل ایرلندی است که ریشه‌ آن به دوران باستان باز می‌گردد. در این مراسم که معمولا توسط فردی با مقام اجتماعی بالا اجرا می‌شود، عروس و داماد دست یکدیگر را می‌گیرند و دستان آن‌ها، در حالی که در یکدیگر حلقه شده، به کمک یک طناب، روبان و یا بند بسته می‌شود.

مراسم گره زنی که یکی از مهم‌ترین رسومات ازدواج در ایرلند می‌باشد، نماد یکی شدن زن و مرد و ارتباط و اتحاد میان آن‌ها است. این سنت در طول قرن‌ها نه تنها بقای خود را حفظ کرده بلکه از مرزهای سرزمین ایرلند فراتر رفته و در سایر بخش‌های انگلیس نیز مورد توجه است.

به عنوان مثال نوه ملکه انگلیس و همسرش، کیت و ویلیام، در مراسم عروسی خود از المان‌های دست سازی که به این رسم ایرلندی مرتبط بوده، استفاده کردند.

عروسی ایرلندی چگونه برگزار می‌شود؟

یکی دیگر از رسومات ازدواج در ایرلند نواختن ساز ایرلندی در مراسم است. اگرچه بسیاری معتقدند نی انبان ساز رسمی ‌ایرلند محسوب می‌شود، اما نی‌های Uilleann هستند که بیشتر در میان ایرلندی‌ها طرفدار دارند. این ساز صدایی آرام‌تر و دلنشین‌تر دارد و دامنه صوتی آن نسبت به نی انبان گسترده‌تر است.

این سازها صدایی خاص داشته که در ترکیب با مناظر نفس گیر ایرلند، به خوبی سنت‌ها و فرهنگ این کشور را یادآور می‌شوند. تصور کنید در باغ یک قلعه یا کلیسای قدیمی ‌ایرلندی در میان مهمان‌ها نشسته‌اید و منتظر ورود عروس و داماد هستید.

این فضای جذاب و دلنشین که با صدای ساز ایرلندی تکمیل می‌شود، تمام آن چیزی است که از ایرلند می‌شناسیم. نوای این ساز را می‌توان روح ایرلندی مراسم دانست!

چرا داشتن نعل اسب از رسومات ازدواج در ایرلند است؟

یکی از جالب‌ترین رسومات ازدواج در ایرلند به همراه داشتن نعل اسب است. ایرلندی‌ها معتقدند که نعل اسب می‌تواند برای عروس‌ها خوش شانسی به همراه داشته باشد. اگرچه استفاده از یک نعل اسب آهنی در عروسی‌ها ظاهری مجلل و شیک ندارد، اما عروس‌های ایرلندی تلاش می‌کنند تا از این نماد در زیورآلات عروسی خود استفاده کنند.

بدین ترتیب، زیورآلات آن‌ها ظاهری مدرن به خود گرفته و در عین حال، می‌تواند خوش شانسی را نیز برایشان به ارمغان آورد. برخی از عروس‌ها نیز نعل اسبی از جنس چینی یا پارچه را به عروسی می‌آورند و آن را با کمک گل‌ها و المان‌های زینتی، تزئین می‌کنند.

نعل اسب معمولا در چنین شرایطی یک المان تزئینی برای عکس‌ها و ویدیوهای عروسی خواهد بود. برخی از عروس‌ها نیز نعل اسب کوچکی را به کفش‌های خود می‌بندند و معتقدندکه این کار برایشان خوش شانسی به همراه دارد.

نعل اسب نمادی از خوش شانسی برای عروس ایرلندی است
نعل اسب نمادی از خوش شانسی برای عروس ایرلندی است

رسومات ازدواج در ایرلند: سکه 6 پنی در کفش

بسیاری از رسومات مردم کشور ایرلند با شانس و یا دور کردن روح شیطانی در ارتباط است. به بیان ساده تر، ایرلندی‌ها مردمان خرافاتی بوده و معتقدند برای دور کردن چشم شور و روح‌های شیطانی، باید مراسم خاصی را اجرا کنند.

یکی از رسومات ازدواج در ایرلند، گذاشتن یک سکه شش پنی در کفش عروس است. ایرلندی‌ها معتقدند که این سکه برای عروس خوش شانسی، برکت و سلامتی به همراه دارد. در گذشته نیز مردان ایرلندی به زنان خود سکه شش پنی داده و زنان این سکه را در درون کفش خود قرار می‌دادند.

در دنیای معاصر، عروس‌های ایرلندی معمولا سکه شش پنی را به بخش پاشنه کفش خود با چسب می‌چسبانند.

رسومات ازدواج ایرلندی: دستمال توری عروس

در روز عروسی، عروس‌های ایرلندی معمولا یک دستمال توری با خود دارند. زوج‌ها در آینده از این دستمال برای غسل تعمید اولین فرزند خود استفاده می‌کنند. این رسم بسیار ساده و در عین حال زیباست. دستمال‌های توری ممکن است از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و در میان یک خانواده، انتقال پیدا کند.

از آن جایی که کشور ایرلند به واسطه پارچه‌های با کیفیت خود در جهان شناخته می‌شود، بدیهی است که اکثر رسوم این کشور با پارچه‌ها سروکار داشته باشد!

کلام آخر

در کنار قدیمی‌ترین آداب و رسوم عروسی ایرلندی که مراسم گره زنی است، نواختن ساز ایرلندی و استفاده از نعل اسب به منظور خوش شانسی از دیگر رسومات ازدواج در ایرلند است.

از مقاله “رسومات ازدواج در ایرلند: ازدواج به سبک ایرلندی” راضی بودید؟

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط