اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج

آیا اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج بر روی کیفیت و میزان موفقیت ازدواج تاثیرگذار است؟ آیا سطح تحصیلات می‌تواند معیار مهمی برای انتخاب همسر باشد؟ در این مقاله از پرتو زندگی قصد داریم با بررسی این مسائل، نقش اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج را بررسی کنیم.

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج یک چالش مهم بین جوانان است که مدت‌هاست بسیاری از جامعه شناسان سعی دارند پاسخ مشخصی برای آن پیدا کنند. نظرات مختلف و متناقضی در خصوص نقش سطح تحصیلات در ازدواج وجود دارد.

در حالی که عده‌ای معتقدند تحصیلات، به ویژه در مدارج بالاتر، مانعی برای ازدواج است اما عده دیگری از جامعه شناسان معتقدند تحصیلات آکادمیک در مدارج بالا، می‌تواند تضمین کننده ازدواج‌های طولانی مدت باشد.

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مساله‌ای قابل تامل است
اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مساله‌ای قابل تامل است

تفاوت تحصیلات در ازدواج چه تاثیری در زندگی مشترک دارد؟

به طور کلی، هرچه سطح تحصیلات زن و مرد به یکدیگر نزدیک تر باشد، احساس رضایت آن‌ها از زندگی زناشویی خود نیز بیشتر خواهد بود. در واقع نزدیک بودن سطح تحصیلات، درست مانند شباهت سطح فرهنگی و اقتصادی خانواده‌ها، می‌تواند به تحکیم ازدواج و زندگی مشترک کمک کند.

زمانی که زن و شوهر سطح یکسانی از تحصیلات را داشته باشند، اشتراک بیشتری در مسائل مختلف مانند تربیت فرزندان خود داشته و هم‌چنین اختلاف نظر‌های کمتری را در طول زندگی تجربه می‌کنند.

بالا بودن اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج، می‌تواند بر روی تربیت فرزندان اثر بگذارد. در چنین شرایطی، معمولا طرفین زودتر دچار سوءتفاهم می‌شوند، چرا که دیدگاه‌ها و نظرات متفاوتی نسبت به یک موضوع یا مشکل واحد دارند.

یکی از مهم‌ترین اثراتی که اختلاف سطح تحصیلات زن و شوهر دارد برروی تربیت فرزندان است. زوجی که اختلاف سطح تحصیلات بالایی دارند ممکن است در اصول تربیت فرزند دچار اختلال شوند.

از سوی دیگر ممکن است یکی از طرفین رابطه، سلطه جو تر و کنترل گر باشد و در برابر دلایل منطقی همسر، واکنش‌های متفاوتی از خود بروز دهد. بدیهی است که در چنین شرایطی، چالش‌ها و مشکلات پیش رو در زندگی بیشتر است.

تحصیلات در ازدواج چقدر مهمه؟
تحصیلات در ازدواج چقدر مهمه؟

آیا اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج یک مساله جدی است؟

تحصیلات در ازدواج چقدر مهمه؟ پاسخ این پرسش را در قدم اول خودتان باید پیدا کنید. آیا شما یا همسرتان سطح تحصیلات‌تان را به سلاحی برای تثبیت برتری خود در رابطه تبدیل کرده‌اید؟ آیا برای حل یک موضوع واحد و مشخص (مثلا مدرسه کودکان) با یکدیگر اختلاف نظر شدید دارید؟

پارامترهای زیادی در ازدواج اثر گذار هستند که تفاوت در میزان تحصیلات یکی از آن‌ها است. برای آشنایی با تاثیر دیگر پارامترها مانند اختلاف سطح طبقاتی در ازدواج، اختلاف سن در ازدواج، اختلاف عقاید مذهبی در ازدواج و اختلاف قد در ازدواج به مقالات مربوطه آن مراجعه کنید.

اگر در مراحل پیش از ازدواج هستید و درباره اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج تردید دارید، مشاوره قبل از ازدواج راهی مطمئن برای پاسخ به پرسش‌های شما است. ازدواج لیسانس با سیکل، ازدواج دختر تحصیلکرده با پسر دیپلم و تفاوت‌های دیگر، از دغدغه‌های رایج افراد است که باید در حضور مشاوره ازدواج و طرفین بررسی شود.

برای رزرو نوبت مشاوره قبل از ازدواج آنلاین توسط مشاوران باتجربه پرتو زندگی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

کلام آخر

اگرچه اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج ممکن است برای عده‌ای معیار مهمی نباشد اما از منظر روانشناسی مساله‌ای قابل بررسی است. کمک گرفتن از افراد متخصص و حرفه‌ای در این امر می‌تواند راهگشای شما باشد. از مقاله “اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج چقدر اهمیت دارد؟” راضی بودید؟

مقالات پیشنهادی پرتو زندگی:

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط