مشاوره قبل از طلاق چیست و چه ضرورتی دارد؟

مشاوره قبل از طلاق چیست؟

مشاوره قبل از طلاق فرصتی برای واقع بینی و تجدید نظر در مشاهده مشکلات زندگی مشترک است و حتی اگر منجر به سازش زوجین نشود، آسیب‌های طلاق را به حداقل می‌رساند. آموزش چگونگی برخورد با مساله طلاق، چگونگی رفتار با فرزندان پس از طلاق و ایجاد روابط موثر پس از طلاق در جلسات مشاوره طلاق بررسی می‌شود.

مشاوره قبل از طلاق به دلیل نقش موثر در بهبود روابط زوجین و کاهش اثرات منفی طلاق، طی سال‌های اخیر به الزامات پروسه طلاق تبدیل شده است. امروزه مشاوره پیش از طلاق یکی از مراحل اساسی انجام انواع طلاق حتی طلاق توافقی است.

زوجین با شرکت در جلسات مشاوره به مشکلات اخلاقی، اختلالات شخصیتی و راه حل‌های آن پی می‌برند. حتی برخی زوجین در جلسات مشاوره متوجه بی اهمیت بودن مشکلات کوچک خود می‌شوند.

برای رزرو وقت مشاوره طلاق آنلاین با شماره 09350628212 تماس بگیرید

مشاوره پیش از طلاق به سلامت روان زوجین کمک می‌کند
مشاوره پیش از طلاق به سلامت روان زوجین کمک می‌کند

جلسات مشاوره پیش از طلاق به چه صورت است؟

جلسات مشاوره پیش از طلاق در محیطی کاملا امن و صمیمی ‌با حضور مشاور متخصص روابط زناشویی صورت می‌گیرد. طی این فرایند مشکلات و کمبودهای زندگی مشترک به بهترین نحو مو شکافی می‌شود. در بعضی موارد مشاور علاوه بر ترمیم رابطه، زوجین را به سازش در رابطه دعوت می‌کند.

در برخی موارد دیگر، مشاور پس از بررسی وضعیت زوجین به ضرورت جدایی پی می‌برد. ارجاع نظر نهایی مشاور به دادگاه، جهت صدور حکم طلاق الزامی ‌است.

آیا گذراندن جلسات مشاوره برای همه زوجین در آستانه طلاق ضروری است؟

مشاوره طلاق علاوه بر زوجین در آستانه طلاق، برای زوج‌های دچار طلاق عاطفی نیز الزامی ‌است. اهمیت مشاوره قبل از طلاق، معمولا پس از گذراندن جلسات مشخص می‌شود. کمترین فایده این پروسه، بهبود وضعیت روانی هر یک از زوجین است. اولین گام مشاوره طلاق، به منظور بهبود رابطه و در راستای صرف نظر زوجین از طلاق است.

رفع سوتفاهم‌ها و شفاف سازی انتظارات زوجین در اغلب اوقات، پروسه طلاق را لغو کرده است. لازم به ذکر است در این جلسات مشاوران نسبت به صرف نظر کردن زوجین از طلاق مصمم نیستند، بلکه هدف نهایی آن‌ها حفظ سلامت و بهداشت روان افراد در زندگی مشترک و پس از طلاق است.

مقاله پیشنهادی: بعد از طلاق عاطفی چه باید کرد

مزایای مشاوره قبل از طلاق چیست؟

علیرغم باور عموم مشاوره پیش از طلاق مزایای بسیاری برای سلامت روانی زوجین و حفظ بنیان خانواده در جامعه دارد. از مزایای مشاوره قبل از طلاق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تقویت ارتباط زوجین پس از مشاوره
  • ارائه راهکارهای مناسب جهت کاهش اختلافات
  • جلوگیری از دخالت اطرافیان در رابطه زناشویی
  • کاهش عواقب نامطلوب پس از طلاق
  • پیشگیری از شکل گیری روابط نامناسب بعد از طلاق
  • تقویت وضعیت روانی زوجین
  • بررسی وضعیت تناسب زوجین برای ادامه یا اتمام زندگی مشترک
  • کمک به دادگاه صدور رای طلاق
  • پیشگیری از مشکلات احتمالی پس از سازش زوجین

در جلسات مشاوره قبل از طلاق چه مواردی بررسی می‌شود؟

مشاوره طلاق به شفاف سازی معضلات زوجین کمک می‌کند
مشاوره طلاق به شفاف سازی معضلات زوجین کمک می‌کند

مشاوره پیش از طلاق با بررسی مشکلات زندگی مشترک، ابتدا سعی در رفع کدورت‌ها و سوتفاهم‌ها دارد. گاهی اوقات زوجین تحت تاثیر صحبت‌های اطرافیان، از سر لجبازی یا به منظور اثبات قدرت، نسبت به طلاق اقدام می‌کنند. بررسی دقیق و اصولی مشکلات زندگی مشترک توسط مشاور و ارائه راهکار، در اغلب مواقع منجر به سازش می‌شود‌.

برخی اوقات زوجین تنها به دلیل عدم خود آگاهی و نشناختن راهکارهای مواجه با شرایط مختلف، تصمیم به طلاق می‌گیرند. در حالی که مشاور طی چند جلسه، راهکارهای عملی را به آن‌ها آموزش می‌دهد.

مشاوره طلاق بهترین راهکار جهت بررسی سوتفاهم‌ها و علل تصمیم به طلاق است. علاوه بر این شفاف سازی مزایای زندگی مشترک فعلی، عواقب طلاق و مشکلاتی که بعد از طلاق گریبانگیر افراد می‌شود طی جلسات مشاوره بررسی می‌شود.

مشاوره قبل از طلاق آنلاین

مشاوره طلاق آنلاین بهترین راه برای دریافت مشاوره توسط زوجین است به ویژه برای افرادی که به دلیل مشغله‌های کاری در برنامه ریزی برای جلسات حضوری به مشکل بر می‌خورند. پرتو زندگی با مشاوران باتجربه در حوزه مسائل زناشویی همراه شما است. برای دریافت مشاوره طلاق آنلاین و تلفنی با همان کیفیت مشاوره حضوری در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

اهمیت مشاوره پیش از طلاق اگر به اندازه اهمیت مشاوره قبل از ازدواج نباشد، کمتر نیست. گاهی اوقات زوجین تحت تاثیر هیجانات نادرست تصمیم به طلاق می‌گیرند که بعدا موجب پشیمانی می‌شود. از این رو مشاوره، زوجین را از تصمیم عجولانه و ریسک پذیر منع می‌کند.

امیدواریم مقاله “مشاوره قبل از طلاق چیست و چه ضرورتی دارد؟” به شما کمک کرده باشد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط