ازدواج با معتادی که ترک کرده، درست است یا غلط؟

ازدواج با معتادی که ترک کرده

ازدواج با معتادی که ترک کرده یکی از دغدغه‌های مهم در حوزه مسائل ازدواج است که با چالش‌های منحصر به فردی همراه است. سوال پرتکرار این است که آیا ازدواج با معتادی که ترک کرده، درست است یا غلط؟ این تصمیم چه خطراتی را به همراه دارد؟

اعتیاد به معنای وابستگی شدید فرد به مواد شیمیایی، داروها، مواد مخدر و یا الکل است. این وابستگی شدید به گونه‌ای است که می‌تواند بر روی توانایی فرد در برقراری ارتباط، تصمیماتش و حتی سطح هوشیاری اثر منفی بگذارد.

بدیهی است که در چنین شرایطی، جنبه‌های مختلف روابط عاطفی و خانوادگی شخص تحت الشعاع قرار بگیرد. فرصت دوباره برای ساختن زندگی، امیدی است که به اکثر معتادان در فرایند ترک داده می‌شود. ازدواج، فرزندآوری و شغل مناسب سهم هر فردی است که با اعتیاد خود جنگیده و در این نبرد پیروز شده است.

برای ایجاد رابطه‌ای موفق در ازدواج با معتادی که ترک کرده، لازم است به موارد زیر دقت شود:

ازدواج با معتادی که ترک کرده با چالش‌هایی همراه است
ازدواج با معتادی که ترک کرده با چالش‌هایی همراه است

ازدواج با پسری که قبلا اعتیاد داشته چگونه است؟

ازدواج با معتادی که ترک کرده یک تابوی اجتماعی است. افراد معمولا نظر خوبی نسبت به این ازدواج نداشته و زن یا مرد نیز معمولا این موضوع را از یکدیگر پنهان می‌کنند. این در حالی است که پنهان کردن اعتیاد گذشته، می‌تواند زمینه ساز بازگشت این عادت در آینده باشد.

زمانی که طرف مقابل به شما اعتماد کرده و در خصوص اعتیاد گذشته خود صحبت کرد، سعی کنید با دیدی باز با این موضوع برخورد کنید. فردی که از اعتیاد نجات پیدا کرده است، اولویت‌های متفاوتی دارد. برخی از الگوهای رفتاری، برای این فرد خطرناک است و می‌تواند او را به سو مصرف مواد یا الکل سوق دهد.

اغلب افرادی که ترک کرده‌اند باید در جلسات مشاوره یا حتی روان درمانی به طور مرتب شرکت کرده و الگوهای رفتاری جدیدی را جایگزین کنند. این فرایند زمانبر است و به درک متقابل نیاز دارد. بنابراین، سعی کنید اولویت‌های فردی همسرتان را درک کنید و به او در شکل دادن یک زندگی جدید با عادات رفتاری بی خطر، کمک کنید.

ازدواج با معتادی که ترک کرده: اژدهای خفته رابطه شما!

تصور کنید روان ما انسان‌ها مانند یک دریاچه کوچک است و مشکلات، حسرت‌ها و عقده‌ها مانند صخره‌های کوچکی هستند که در کف این دریاچه قرار دارند. حال تصور کنید رفتارها، اتفاق‌ها و موضوعات مختلف سنگ‌های جدیدتری را روی صخره‌های قدیمی‌ کف دریاچه اضافه کند.

به مرور زمان، این صخره‌ها بزرگتر شده و یک روز، نوک یکی از این صخره‌ها از سطح دریاچه بیرون می‌زند. اگر اعتیاد نوک صخره‌ای باشد که بیرون آمده، بخش بزرگی از پارامترها که سبب بروز این عارضه شده‌اند، در زیر سطح دریاچه پنهان است.

اعتیاد نشانه‌ای از مشکلی بزرگ تر در روح و روان فرد است. در واقع افراد به دلایل مختلفی به اعتیاد روی می‌آورند که بررسی آن‌ها از حوصله این مقاله خارج است. آنچه که اهمیت دارد، واکاوی و شناختن این عوامل است. تا زمانی‌ که عامل اصلی بروز اعتیاد برطرف نشود، خطر بازگشت به سو مصرف مواد یا الکل نیز وجود دارد.

اکثر اوقات، نادیده گرفتن عارضه‌ای که اعتیاد را در زندگی طرف مقابل شما به وجود آورده مانند احساس کمبود، عدم اعتماد به نفس، مشکلی در دوران کودکی و… صدمات جبران ناپذیری به همراه دارد. چرا که این موارد، مانند یک اژدهای خفته منتظر خواهند بود تا زندگی مشترک شما را نیز دچار مشکل کنند.

برای موفقیت در زندگی با معتادی که ترک کرده از مشاور کمک بگیرید
برای موفقیت در زندگی با معتادی که ترک کرده از مشاور کمک بگیرید

زندگی با معتادی که ترک کرده

ازدواج به معنای مشارکت زن و مرد در سختی‌ها، آسانی‌ها، سلامتی و بیماری است. ترک اعتیاد به معنای بیرون آمدن از یک سیاهچاله تاریک و عمیق است و همسر انتخابی شما این دوره را پشت سر گذاشته است. در ازدواج با معتادی که ترک کرده، برای آنکه بتوانید او را بهتر درک کنید و در این مسیر کنارش باشید، باید اعتیاد را درک کنید!

البته درک چیزی که هیچ گاه آن را تجربه نکرده‌اید، دشوار است اما خوشبختانه منابع اطلاعاتی خوبی در اختیار شما قرار دارد. شما می‌توانید از کتاب‌ها، مجلات، اینترنت و مستند‌ها برای درک چیستی اعتیاد استفاده کنید. همچنین می‌توانید با یک مشاور در این خصوص صحبت کنید.

افراد متخصص می‌توانند در مسیر درک بهتر اعتیاد و همچنین شیوه‌های کمک به همسرتان، شما را به خوبی راهنمایی کنند. داشتن یک گروه پشتیبان برای خود و همسرتان، مراجعه منظم به مشاوره، کمک به یکدیگر برای ساخت الگوهای رفتاری جدید و بهبود رابطه از جمله اقداماتی است که می‌تواند به شما در زندگی با معتادی که ترک کرده یاری برساند.

ازدواج با معتادی که ترک کرده: بله یا خیر؟

اعتماد به معتاد ترک کرده درست است؟ خواستگارم قبلا معتاد بوده چیکار کنم؟ اگر تصمیم به ازدواج با معتادی که ترک کرده است دارید، مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک بسیار زیادی می‌کند.

مشاوران با علم به اعتیاد و شرایط روحی فرد، می‌توانند به شما کمک کنند تا اقدامات پشتیبانی و مثبتی را هم برای حمایت از همسر خود و هم برای ساختن ازدواجی موفق، پیش بگیرید. مشاور الگوهای رفتاری که می‌تواند همسرتان را به سوء مصرف مجدد سوق داده شناسایی کرده و الگوهای سازنده را جایگزین آن‌ها می‌کند.

برای دریافت مشاوره ازدواج با معتادی که ترک کرده، به صورت تلفنی و آنلاین با ما در تماس باشید. علاوه بر مشاوره قبل از ازدواج آنلاین می‌توانید از دیگر خدمات پرتو زندگی مانند زوج درمانی و مشاوره خانواده بهره مند شوید.

کلام آخر

ازدواج با معتادی که ترک کرده امری غیر ممکن نیست، اما در این مسیر، باید قدم‌هایی حساب شده بردارید. مراجعه به مشاوره ازدواج و درک طرف مقابل به رابطه‌ای موفق کمک می‌کند.

مقالات پیشنهادی پرتو زندگی به شما:

5/5 - (1 امتیاز)

مقالات مرتبط