ازدواج با فرزندان طلاق: ازدواجی موفق یا تکرار تاریخ؟

آیا ازدواج با فرزندان طلاق ریسک بالایی دارد؟

ازدواج با فرزندان طلاق می‌تواند به دلیل سابقه خانوادگی آن‌ها تصمیمی نگران کننده باشد. از آن جا که امروزه طلاق پدیده‌ای رایج در جامعه است و اثرات منفی بر روی فرزندان می‌گذارد، دغدغه اصلی این است که ازدواج با فرزندان طلاق به کجا ختم می‌شود؟

بر اساس داده‌های رسمی ‌دولت در سال 1400، از هر سه ازدواج یک مورد به طلاق منجر شده است. طلاق می‌تواند تاثیر منفی و طولانی مدتی بر روی روح و روان طرفین درگیر داشته باشد، اما شدیدترین صدمات این فرایند، متوجه کودکان طلاق خواهد بود. برای کم کردن آسیب‌های طلاق، مشاوره قبل از طلاق کمک زیادی می‌کند.

فرزندان طلاق شاهد از هم گسستن خانواده خود هستند و می‌دانند تمام کردن یک رابطه به چه شکل است. طلاق بدون شک تاثیری منفی در روح و روان آن‌ها گذاشته و می‌تواند روابط عاطفی آن‌ها را در آینده نیز تحت الشعاع قرار دهد.

مطالعات نشان داده فرزندان طلاق علاقه کمتری به ازدواج دارند. با این اوصاف، آیا ازدواج با فرزندان طلاق ریسک بالایی دارد؟ اگر خواستگار فرزند طلاق دارید و یا قصد ازدواج با دختری که فرزند طلاق است دارید، این مقاله را بخوانید!

تاثیر طلاق بر فرزند پسر و دختر متفاوت است
تاثیر طلاق بر فرزند پسر و دختر متفاوت است

مشکلات ازدواج با فرزند طلاق چیست؟

اساس هر رابطه موفقی، اعتماد است. یکی از مهم ترین آثار مخرب طلاق بر کودکان، از بین رفتن حس اعتماد آن‌ها به دیگری در یک رابطه است که این می‌تواند یکی از چالش‌های ازدواج با فرزندان طلاق باشد.

ما معمولا در ابتدای رابطه به دیگری اعتماد کرده و سپس در صورت دیدن نکات منفی و یا مشکوک، اعتماد خود را از دست می‌دهیم. این فرایند برای کودکان طلاق سخت است، چرا که آن‌ها به اساس رابطه داشتن با دیگری نمی‌توانند اعتماد کنند و زمانی که در خصوص ازدواج صحبت می‌کنیم، این توانایی به حداقل خود کاهش پیدا می‌کند.

این پیش فرض در ذهن کودکان طلاق شکل می‌گیرد که هر رابطه‌ای به شدت متزلزل است و یک روز به ورطه نابودی کشیده خواهد شد. در واقع کودکان طلاق در بزرگسالی از ترس تکرار خاطرات تلخ گذشته خود، به سختی می‌توانند رابطه‌ای را بپذیرند.

چالش‌های ازدواج با فرزندان طلاق: نبود الگوی مناسب

مطالعات نشان می‌دهد که یک نسل می‌تواند بی ثباتی زندگی زناشویی خود را به نسل بعدی منتقل کند. به عنوان مثال، احتمال طلاق میان زوج‌هایی که یکی از آن‌ها فرزند طلاق است، بیشتر از زوج‌هایی است که هیچ کدام فرزند طلاق نیستند.

نبود الگوی مناسب برای کودکان طلاق، می‌تواند بخش بزرگی از این شرایط را توجیه کند. چالش‌ها، بحث‌ها و مشکلات در میان هر زوجی امکان پذیر است. همه ما نیز گاهی در دوران کودکی، شاهد مشاجره‌ها و بحث‌ها میان پدر و مادر خود بوده‌ایم.

اگرچه دیدن این شرایط برایمان دشوار بود، اما در عین حال از رفتار مثبت پدر و مادر خود، شیوه‌های برون رفت از این چالش را یاد گرفتیم. کودکان طلاق برخلاف سایر کودکان، تجربه کمتری در الگو گرفتن مثبت از والدین خود دارند که این می‌تواند ازدواج با فرزندان طلاق را به امری چالش برانگیز تبدیل کند.

کودکان از والدین خود یاد می‌گیرند که چگونه سو تفاهم‌ها را برطرف کنند، بحث‌ها را به یک گفتگوی آرام و منطقی تبدیل کنند و با تفاوت‌ها کنار بیایند. ما در عین حال عشق ورزیدن و دوست داشتن را نیز از والدین خود یاد می‌گیریم. این موضوعی است که کودکان طلاق از آن بی بهره هستند.

آن‌ها الگوی مناسبی برای عشق ورزیدن در زندگی خود نداشته و همچنین نمی‌دانند در صورت بروز بحث و یا مشکل در یک رابطه، چگونه باید شرایط را مدیریت کنند. نبود این دو توانمندی، می‌تواند ازدواج با فرزندان طلاق را چالش برانگیز کند.

هنگام ازدواج با فرزندان طلاق مشاوره کمک بزرگی می‌کند
هنگام ازدواج با فرزندان طلاق مشاوره کمک بزرگی می‌کند

ازدواج با فرزندان طلاق: سنجش میزان آسیب

فرزندان طلاق بدون شک در طول این فرایند دچار آسیب‌های روحی می‌شوند. خشم، اضطراب، نوسانات روحی، استرس مداوم، تحریک پذیری، غم و اندوه شدید تاثیرات کوتاه مدت طلاق والدین بر فرزندانشان است. هرچقدر کودکان کوچکتر باشند، در مدیریت این آسیب‌ها ناتوان تر هستند. در ازدواج با فرزندان طلاق، شناسایی آسیب‌ها و درمان آن باید اولویت شما باشد.

هر یک از این موارد بدون شک بر روی زندگی فردی و اجتماعی فرد اثر گذاشته و دیر یا زود گریبان رابطه عاشقانه شما را نیز خواهد گرفت. اگر همسر انتخابی شما در اثر طلاق والدین خود در سال‌ها قبل، دچار افسردگی و یا استرس مزمن شده باشد، این امر می‌تواند کیفیت روابط شما را تحت الشعاع قرار دهد.

برای بررسی و حل آسیب‌های وارد شده بر طرف مقابل‌تان بهتر است از مشاوره کمک بگیرید.

ازدواج با خواستگار فرزند طلاق: بله یا خیر؟

ازدواج با فرزندان طلاق تصمیم بدی نیست اما انتخاب کورکورانه این مسیر می‌تواند در طولانی مدت شما را دچار مشکلاتی کند. در دوران آشنایی و نامزدی، شاید شما متوجه ردپای آثار منفی طلاق در رفتار طرف مقابل خود نشوید.

ممکن است با خود فکر کنید طلاقی که سال‌ها پیش رخ داده احتمالا حالا دیگر اثری در رابطه شما و همسرتان نخواهد داشت. برای داشتن ازدواجی موفق که تا جای ممکن از اثرات منفی طلاق والدین همسرتان و یا خودتان به دور باشد، لازم است از افراد متخصص کمک بگیرید.

مشاوره قبل از ازدواج آنلاین می‌تواند بهترین گزینه‌ برای راهنمایی شما در ازدواج با خواستگار فرزند طلاق باشد شما باید برخی از اثرات منفی طلاق بر رابطه خود را پذیرفته و تلاش کنید با کمک مشاور، الگوهای رفتاری جدیدی را به منظور کنترل این اثرات منفی خلق کنید.

پرتو زندگی به عنوان مرجع تخصصی مشاوره پیش از ازدواج با مشاوران باتجربه در کنار شما است. برای دریافت مشاوره ازدواج با فرزندان طلاق به صورت آنلاین و تلفنی با ما در ارتباط باشید.

کلام آخر

هر چند نمی‌توان از اثرات منفی طلاق و جدایی بر روی فرزاندن طلاق چشم پوشی کرد، اما ازدواج با فرزندان طلاق به شرط آگاهی و دریافت مشاوره ازدواج می‌تواند موفقیت آمیز باشد. از مقاله ” ازدواج با فرزندان طلاق: ازدواجی موفق یا تکرار تاریخ؟” راضی بودید؟

مطالعه مقالات زیر نیز به درک مسائل و دغدغه‌های رایج در ازدواج کمک می‌کند:

 

5/5 - (2 امتیاز)

مقالات مرتبط